Youtuber Olarak Para Kazanmak

Youtube kurulduğu 2005 yılından beri hayatımızda geniş yer kaplamaktadır. Öyle ki dünya genelinde Youtube’da geçirdiğimiz zaman 2.9 milyar saati bulmaktadır. Peki bizi Youtube’da bu kadar vakit geçirmeye iten nedir? Sitede ilginizi çeken bir videoya örneğin sevdiğiniz bir sanatçının son müzik videosuna tıkladınız. Videonun yan tarafında izlemekte olduğunuz içeriğe benzer video seçenekleri bulunuyor. Video bittikten sonra bir diğerini merak edip tıklıyorsunuz, sonra bir diğerine derken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Bir dakika içinde Twitter üzerinden paylaşılan Youtube video sayısı 400’ün üzerindedir. Platforma yüklenen videoların ulaştığı kitle çok geniştir.Dolayısıyla Youtube’nin kullanıcısına sunduğu fırsatlar da çok geniş olacaktır. Sitede yer alan videolarıyla keşfedilen ünlüler, sadece eğlenmek için yükledikleri videolar sayesinde para kazanan insanlar vardır. Siteye yükledikleri videolarıyla keşfedilen ünlüler arasında hepimizin tanıdığı Justin Bieber da vardır.Dünya çapında üne sahip olan bir yıldızın Justin Bieber’ın siteye yüklediği bir video sayesinde keşfedilmesi Youtube’ın dünyanın dört bir yanında kullanımının ne kadar yaygın olduğunun göstergelerinden bir tanesidir. Demek istediğim Youtube yalnızca bir eğlence platformu değildir. Aynı zamanda dünyaya kendimizi duyurmamız için bir araç hatta bazen gelir kapısıdır.

Youtube İle Nasıl Para Kazanılır?

Platforma yükledikleri videolarıyla para kazanan insanların başında Youtuberlar bulunmaktadır.son zamanlarda ülkemizde de çok yaygınlaşan bir hobi hatta meslek Youtuberlık”. Youtuberlık’ın kelime anlamı, Youtube yayıncısıdır.Youtuberlar oluşturdukları kanallarında kendilerini geliştirdikleri konularda (makyaj, yemek, resim…) siteye video yükleyerek kendilerine izleyici kitlesi edinmektedirler. Buraya kadar her şey normal, sonrasında edindikleri izleyici kitlelerinin genişliğine göre markalardan reklam teklifleri gelmeye başlamaktadır.

Video Yükleyerek Nasıl Para Kazanılır?

Bugün makyaj yapan yayıncıları ele alalım. Makyaj ile ilgili bilgilerini paylaştıkları,makyajın inceliklerini anlatan videolar  yayınlayarak makyaj firmalarından reklam teklifleri almaktadırlar. Kabul ettikleri takdirde,  videolarından önce markaların yaklaşık 1 dakikalık reklamları verilir. Tabii bunun karşılığında reklamın ulaştığı kişi sayısına göre ödeme almaktadırlar.Bazen firmalar yeni çıkardıkları ürünlerini ya da ülkemize yeni giren markaları tanıtmak adına yayıncılara ürünlerinden oluşan setler gönderilmektedir. Yayıncılarda ürünleri kullanıp genellikle pozitif izlenimlerini izleyecileri ile paylaşmaktadırlar. Sistem bu şekilde işler, bu sayede hem firma sahiplerine Youtubera hem de izleyiciye (tüketiciye) yarar sağlanmaktadır.

Youtuber olmak için sahip olunması gereken özellikler nelerdir?

Sitede paylaşımda bulunmak için sahip olmanız gereken şeyler herhangi bir konuda bilgi birikimi ve bir kanaldır. Ele almak istediğiniz konularda eğitime sahip olmanıza dahi gerek yoktur. Youtube maddi gelir gözetmeksizin, boş zamanlarınızı değerlendirmek hatta kendinizi geliştirmek için bile güzel bir araçtır. Tabii zamanla maddi kısım da işin içine girmektedir. Herkesin gelir düzeyini yükseltmeye çalıştığı günümüzde Youtuberlık en çok tercih edilen hobilerden biri haline gelmiştir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir