Bilgisayar Virüslerinden Korunma ve Temizleme Yolları

İnternette attığımız her adım aslında bir risk taşıyor. Tıkladığınız bağlantılar, indirdiğiniz programlar her an risk taşıma özelliğine sahiptir. Bu riskler, bazen o kadar büyük olabilir ki, sonuçları çok ağır olabilir. Bu riskin adı Virüs’tür.

Bilgisayar virüsü nasıl bulaşır

Kişisel bilgisayarınıza bir virüs bulaşması an meselesi olabilir. Çünkü internet korsanları, her dakika bunu yapabilmek için fikir geliştirmekteler. Bu virüsler sayesinde kişisel e-postalarınız okunabilir, banka hesap bilgileriniz çalınabilir, sosyal ağlarınız hacklenebilir. Peki bu virüslerden nasıl korunabiliriz? Bunun için yapmamız gerekenler nelerdir? bu maddeleri tek tek ele alacağız.

Bilgisayar virüslerinden nasıl korunuruz

1- GÜÇLÜ BİR ANTİ-VİRÜS KULLANIN: Anti Virüs, isminden de belli olduğu gibi virüslerden korumamızı sağlayacak programlardır. Ancak her anti-virüs çok iyi iş yapıyor anlamına gelmez. Özellikle AVG, AVAST, NOD 32 gibi anti virüsler, her ne kadar iyi olsalarda tutarsız çalışmaları ile can sıkarlar. Bu tutarsızlık, tabikide kullanıcılarında canını sıkar.Sizlere tavsiye edeceğimiz en iyi anti virüsler arasına gelecek olursak. Microsoft’un orjinal yazılımı olan Microsoft Security Essentilas başta gelir tabiki. Aslında çok güçlü virüslerde etkili olmasada, temel virüsler olan yani internette her an karşımıza çıkabilecek olan malware virüslere karşı oldukça etkilidir. Bunun dışında eğer sisteminiz iyi ise, Kaspersky’de oldukça güçlü bir anti virüstür.

Bilgisayar virüslerini temizleme

2-VİRÜS TEMİZLEYİCİLER: Bu tür programları illa virüs bulaştıktan sonra kullanmak gerekmez. Tedbir olarak devamlı çalıştırmak iyidir. Bu programlar, anti virüslerin yanı sıra ek programlardır. Anlık olarak işlem yapmaz siz çalıştırdıkça işlem yapma kapasitesine sahiptir. Trojen ve Malware temizleyicilerin en başında Combofix gelmektedir. Combofix’in yanı sıra son zamanlarda Advanced System Care’de hem PC hem virüs temizleme konusunda ciddi yol katetmiştir.

Bilgisayarda ki klasörleri şifreleme

3- ŞİFRE KORUMALI KLASÖRLER: Bir çok web kullanıcısı, PIN kodlarından Banka hesap bilgilerine kadar bir çok önemli belgeyi unutmamak için bilgisayarlarından saklarlar. Ancak olası bir virüs karşısında bu bilgileri çalmak kolay olabilir. Bu yüzden, bu tür çok önemli belgeleri taşıyan bir klasör oluşturup, o klasörü Winrar veya yardımcı programlar aracılığı ile şifrelemek en iyisidir. İhtiyacınız oldukça, bu şifreler ile tekrar erişim sağlayabilirsiniz. Winrar’ın yanı sıra Folder Lock programını da bunun için kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir