Yeşil Çayın Faydaları

Çay kültürümüzün en önemli parçaları arasında yer almaktadır. Yeşil çay ise çok fazla tüketilmemesine rağmen hızla popülerleşen ve faydaları daha hızlı bir şekilde keşfedilen bir değerdir. İlk olarak ne zaman tüketildiği tam olarak bilinmese de hemen hemen tüm kaynaklar Çinlileri işaret eder. Ortalama bir süre vermek tam olarak mümkün olmasa da çayın yaklaşık dört bin yıllık bir geçmişi olduğu düşünülmektedir.

Genel olarak yeşil çayın faydaları ibrahim saraçoğlu gibi kaynaklarda pek çok farklı özelliğine yer veriliyor olsa da son yıllarda yapılan araştırmalar yeşil çayın ne kadar faydalı bir bitki olduğunu kanserden tutunda zayıflamaya kadar çok derin kullanım alanına sahip olduğunu gözler önüne sermiştir.

Yeşil Çayın Zayıflamaya Faydaları

Kolesterolü düşürdüğü bilinen yeşil çayın, son yıllarda yapılan araştırmalarla birlikte yağ yakılmasını hızlandırdığı da gözler önüne serilmiştir. Her ne kadar zayıflamaya etkisi olduğu bilinse bile gün içerisinde yoğun tüketimden kaçınılması da yeşil çayın faydalarının ön plana çıkarılması açısından son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Hepsinden önemlisi yeşil çayın faydaları zayıflatır mı diyen kişilerin doğrudan zayıflama konusunda yeşil çaydan destek almamaları sadece metabolizma hızlandırıcı etkisi nedeniyle gün içerisinde bir iki fincan tüketmeye gayret etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde yeşil çayın zararları daha fazla ağır basacaktır.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Kullanımı

Yeşil çayı doğrudan demleyerek kullanabilirsiniz. Bu daha sık tercih edilen bir yöntemdir. Sadece zayıflatıcı özelliği ön plana çıkarılıyor olsa bile kötü kolesterolün önlenmesinden tutunda diş çürükleri ile mücadele edilmesine kadar çok farklı alanlarda kullanılabilen bir yardımcı olarak dikkatleri üzerinde toplar. Bilindiği üzere yeşil çayın demleme süresi normal çaydan biraz daha farklı olmaktadır. Yeşil çayın demleme süresi uzatıldıkça tadının acımaya başlayacağı unutulmamalı ve normal siyah çaydan farklı olarak çabuk demlenip çabuk tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Yeşil çayın demlenmesi ve kullanımı hakkında detaylı bilgileri verdiğimiz makalemizi okuyarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yeşil Çayın Zararları

Yoğun kafein ihtiva eden her bitkide olduğu gibi yeşil çayda yoğun olarak tüketilmesi durumunda uyku sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Böbrek rahatsızlıkları ve benzeri rahatsızlıklar için çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Genel olarak yeşil çayın faydaları ve zararları bir araya alındığı zaman özellikle hamilelerde kullanılmadan önce doktora danışılması gerektiği de kesinlikle unutulmaması gereken konu başlıkları arasında yer alır.

Son dönemlerde yapılan araştırmalar pek çok insanın tam olarak farkına varmadan yeşil çaya bağımlılık oluşturduğunu ortaya çıkarmaktadır. Pek çok kişi doğrudan yeşil çayın kullanımı hakkında bilgi sahibi olmaları ve devamlı olarak kulaktan dolma bilgilere dayanarak kullanmaktan çekinmek gerekmektedir. Günde iki fincandan daha fazla yeşil çay tüketmenin zararlı olabileceği de unutulmamalıdır. Fazla tüketilmesi halinde sık idrara çıkma ve böbrek rahatsızlıklarının ortaya çıkması gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Yeşil Çayın Antioksidan Etkisi

 Bilinen en güçlü antioksidanlardan biri olduğu için vücudun yenilenmesine olumlu etkiler yapan yeşil çay tüketilebilir. Özellikle diyet yapmak isteyen kişilerin düzenli olarak yeşil çay tüketmeleri de bu bakımdan tavsiye edilir. Ama yazımızın içinde birden fazla kez tekrar ettiğimiz gibi yoğun olarak yeşil çay tüketmenin zararlarının da oluşacağı unutulmamalı ve buna göre tüketmeye gayret gösterilmelidir. Tabi ki yeşil çayın bilimsel faydaları bununla da sınırlı kalmayacak kadar fazla olduğu için yoğun tüketimden kaçınılarak günde birkaç fincan tüketmeye özen gösterilmelidir.

Yeşil Çayın Emziren Annelere Etkisi

Sıklıkla sorulan soruların başında yeşil çayın emziren annelere zararı varmı gelmektedir. Bu konuda ciddi anlamda bilinçlenmek gereken hususlar bulunmaktadır. Özellikle emziren annelerin yeşil çaydan uzak durması gerektiği doktorlar tarafından sıklıkla vurgulanan konu başlıkları arasında sayılıyor. Bu durumun temel nedeni ise kafein tüketiminin annelere ve bebeğe geçmesi bakımından tavsiye edilmediğidir. Normal bireylere bile belli bir miktarın üzerinde yeşil çayın tavsiye edilmediği düşünülürse anne adaylarına ve emziren annelere çok fazla yeşil çay tüketiminin tavsiye edilmediğinin tekrardan altını çizmekte fayda bulunmaktadır.

Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir