Yağ Yakımını Hızlandıran Besinler

Vücut aldığı kalorileri dışarı atmak durumundadır. Eğer gereğinden fazla kalori atılmaz ise bu kaloriler yağa ve dolayısı ile de kiloya dönüşür. Bu nedenle vücuttan fazla kalorinin atılması gerekir. Kalorinin vücuttan atılmasına en önemli yardımcı hareketli bir yaşamdır. Basit egzersizler ve bedeni yormadan hafif tempolu yürüyüş ve koşular en iyi kalori atıcı eylemlerdir. Eğer spor ve egzersiz yapmaya çok fazla zaman ayıramıyorsanız bu konuda adeta mucize bitkiler size yardımcı olacaktır. Bedende birikmiş ya da birikmeye yüz tutmuş yağların çözümlenerek dışarı atılmasına yarayan bu besinlerin günün her saatinde atılması mümkündür. Ayrıca antioksidan özellikleri sayesinde de vücuda ciddi yararları vardır. Bu bitkilerin bazılarını aşağıda bulacaksınız.

Tarçın: Kan şekerini düzenleyerek insülin direncini artırıcı özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde yemeklerde kullanılabilir. Özellikle sütlü tatlılarda kullanılabileceği gibi diğer tatlılarda da kullanılabilir. İçeceklerinize de çekinmeden tarçın ilave edebilirsiniz. Açlığı bastırıcı ve tatlı krizlerini oldukça azaltıcı özelliği tarçının bir başka olumlu yanıdır.

Kırmızı Acı Biber: Yemeklerde sık sık kullanabileceğiniz bir sebzedir. Bedenden yağların atılmasında oldukça etkilidir. İçindeki etken madde sayesinde metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır.

Zencefil: Vücuttaki kan akışını hızlandırıcı etkisi vardır. Bu sayede sistem hızlanır ve yağların çok daha kolay yakılması sağlanır. Günde 2 defa 1 yemek kaşığı bala 1 çay kaşığı zencefil katıp yemek faydalı olacaktır.

Keten Tohumu: Tok tutma özelliğine sahiptir. Omega 3 yağ asidi açısından zengindir ve bedene giren kalorilerin daha yağa dönüşmeden önlerinde ciddi engel oluşturur. Günde bir tatlı kaşığı tüketilmesi yeterli olacaktır.

Süt: Sabah ve akşamları 1 bardak az yağlı ılık süt içmek kaslarınızın gevşemesine ve dolayısı ile rahatlamanıza katkı sunacaktır. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır ve kalsiyum içeriği ile de bedenin kalsiyum ihtiyacını ciddi oranda karşılar. Ayrıca tok tutma özelliği vardır.

Sızma Zeytinyağı: Zeytinyağının bir sağlık dostu olduğunu artık söylemeye gerek yoktur. Son 7 – 8 yıldır gerek görsel ve gerekse yazılı medyada zeytinyağının faydaları neredeyse her gün yer almaktadır. Ve bu alanda toplumda ciddi bilinç oluşmuştur. Ama gene de kişi başı zeytinyağı tüketiminde bir zeytin ülkesi olmamıza rağmen hala çok gerilerde olduğumuzu üzülerek belirtmek isteriz. Kolesterolü ve kan şekerini dengeleyen bir özelliğe sahiptir. Kendisi bir yağ olmasına rağmen bedendeki yağları parçalama gibi bir özelliği vardır. Bağırsakların sağlıklı çalışmasına ciddi katkı sağlar. Bu nedenle salatalarınıza mutlaka sızma zeytinyağı katmalı ve yemeklerinizi olabildiğince zeytinyağı ile yapmalısınız.

Hindistan Cevizi Yağı: Yağ akışını kolaylaştırıcı etkisi olduğundan her gün 1,5 yemek kaşığı tüketilmesinde fayda vardır. Daha fazla tüketilmemelidir. Kalorinin bedende yağa dönüşmemesine ciddi katkı sağlar. Enerji verici özelliği de vardır.

Sarımsak: Tokluk hissi verir ve tansiyon ile kan şekerini dengeler. Bedendeki yağların yakılmasına katkı sağlar. Kokusundan dolayı çok fazla tercih edilmese de yemeklerimizden sarımsağı eksik etmemeliyiz. Günde 2 orta boy sarımsak tüketmek tavsiye edilen ölçüdür.

Limon, Portakal, Greyfurt, Mandalina Ve Kivi

C vitamini deposu olan bu meyveler her gün tüketilmelidir. Ara öğünlerde tüketmeye dikkat edilmelidir. Vücutta biriken yağların kolayca çözünmesine katkı yapar.

Elbette yukarıda sıraladığımız ürünlerin dışında da tüketebileceğimiz birçok besin vardır. Fındık, ceviz, fıstık, badem, lahana, kabak, avokado, ıspanak, ananas, somon balığı, yumurta ve bal özellikle yağ yakmada ciddi katkı sağlayan besin değerleridir. Her gün düzenli olarak bu besinleri tüketmek biriken yağların atılmasını sağlayacak ve ayrıva bedeninizde yağ birikmesinin önüne geçecektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir