Vücudu Temizleyen Meyveler

Doğal olana geçiş yaşanan günlerdeyiz. Tükettiğimiz pek çok şeyin katkısız, doğal olmasına dikkat ediyoruz. Artık daha fazla aldığımız hazır tüketim ürünlerinin içindekiler kısmına dikkat eder olduk. Pek çok kişi (onlardan biri de benim) şimdiye kadar aldığımız zararlı gıdalardan dolayı da pişmanlık yaşıyoruz.

Şimdiden sonra daha da doğal beslenmeye gayret edebiliriz. Peki ama şimdiye kadar aldığımız gıdaların içindeki zararlıların vücudumuzu temiz tutmasını nasıl sağlayacağız? Bu konuda çok dikkat çeken bir gıda var. Ne mi daha önce karpuz çekirdeği konusunda defalarca kez bahsettiğimiz karpuz!

Vitamin ve mineral deposu olarak görülmesi gereken karpuza şu ana kadar ihtiyacı olan ilgiyi göstermediğimizi kabul etmek gerekiyor. Yüzde doksanı sudan oluşur tarzı yorumlarla ciddi anlamda faydaları göz ardı edilen bu mucizevi meyvenin son zamanlarda daha da büyük önemleri keşfedilmektedir. Yaz aylarında vitamin, mineral ve su ihtiyacımızı karşılayan karpuzun içeriğinde protein ve lifde bulunmaktadır. Likopen konusuna ise değineceğiz…

Karpuz Vücudu Temizler mi

Karpuzun içinde likopen bulunur. Likopen cilt sağlığı için çok önemlidir ve sanılanın aksine sadece domateste bulunmaz. Organik karpuz tüketerek cildinizde oluşan kırıklıklar ve lekelerin önüne geçmeniz mümkün olacaktır. Aynı zamanda su içeriği nedeniyle yaz aylarında kaybettiğimiz sıvının doğal olarak geri alınmasını da destekler. Bu sayede karpuzdan faydalanarak cildinizi temizlemeniz mümkün olmaktadır.

Toksinlerin Atılmasına Yardımcı Olur

Karpuz büyük oranda sudan oluşur, içeriğinde enflamasyonu azaltıcı pek çok yardımcı bulundurmaktadır. Bu konuda çok farklı şifalı bitkiler yardımcı olarak destek verebilir.  Yaz aylarının sıcak etkilerinden kurtulmak için karpuzdan destek alabilir vücudunuzdan toksinlerin atılmasına yardım edebilirsiniz.

Bu sebepten düzenli olarak karpuz tüketilmesi gerekmektedir. Her ne kadar düzenli bir tüketimin altı çizilse de içerdiği meyve şekerleri nedeniyle şeker hastalarının karpuz suyu başta olmak üzere karpuzu dikkatli tüketmeleri gerekmektedir. Onun dışında yoğun karpuz tüketiminin bazı alerjilere neden olduğu da bilinir.

C vitaminini de unutmamak gerekiyor. Yaz aylarında narenciyelerden alamadığımız c vitamini eksikliğini karpuz sağlamaktadır. Bu sayede vücudumuzun sağlıklı olmasına destek sağlamanın yanı sıra cilt sağlığını da desteklediğini belirtmek gerekiyor. Aynı zamanda A vitamini diyet lifleri ve bir miktar protein içerdiğini de söyleyebiliriz. Karpuzun düzenli tüketilmesi çok ciddi faydalar sağlayacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.