Turkcell Superbox İnceleme

Hatırlarsanız kısa bir süre önce port sorunu nedeni ile Turkcell Superbox’a geçiş yapmak istediğimi belirtmiştim. Bu konuda giriş yaptığım yazıma Turkcell Superbox nedir yazımdan ulaşabilirsiniz. Şimdi ise Turkcell Superbox incelemesi yapmak istiyorum çünkü bir süredir kullanıyorum.

Turkcell Superbox Kullananlar

Öncelikle incelememe Turkcell superbox kullananların yorumları ile başlamak istiyorum. Eğer bizi okuyorlarsa burada Turkcell yetkililerine şunu söyleyebilirim ki Turkcell muhteşem bir ürün piyasaya çıkarmış. Satın almadan önce internette yer alan superbox yorumlarına göz atmıştım ama bazı olumsuz yorumlarla karşılaşmıştım.

Eğer ki Turkcell bu ürünü daha uygun bir fiyatla satarsa şu kadarını söyleyebilirim ki piyasada bulunan tüm internet paketlerinin bir adım önüne geçmeyi başarır. Artılarını ve eksilerini ayrı ayrı değerlendireceğim. Öncelikle kurulumunun nasıl yapıldığı konusuna değinelim.

Turkcell Superbox Kurulumu

Kurulum için buradan randevu alıyorsunuz. Dilerseniz Turkcell ofislerinden de randevu alabiliyorsunuz ama ben internet üzerinden form doldurmanızı tavsiye ediyorum. Bunun sonucunda randevu bilgilerinizi doğrulamak için kısa bir süre içerisinde Turkcell İletişim merkezi tarafından aranıyorsunuz. Bu telefon görüşmesinin sonucunda bulunduğunuz bölgede hizmet veren kurulum ofisine bilgileriniz ulaştırılıyor. Sonradan öğrendiğimiz kadarıyla çok yoğunluk olduğu için benim kurulumun yaklaşık 10 gün gecikmeli olarak yapıldı. Yoğunluğa göre biraz bekleyebilirsiniz…

Superbox Kutusunda Ne Var

Şu an için fotoğraflarını ekleme fırsatım yok. Kısa bir süre içerisinde kutu içeriği ile ilgili güncelleme yapacağım. Büyük bir kutu içerisinde bir modem çıkıyor. Modem konik şekle sahip bizim alışık olduğumuz vdsl/adsl modemlerinden biraz daha şık ve estetik bir yapıya sahip, aynı zamanda pek modem gibi görünmüyor. Daha çok, büyük bir teknolojik süs eşyası (o ne demekse) gibi görünüyor.

Kutu içerisinde 4.5 G uyumlu bir sim kart çıkıyor. Simkart ile ilgili işlemleri kuruluma gelen ekipler kısa bir süre içerisinde yapıyor. Kutunun içerisinde bulunan simkartın açılışı 10 dakika içinde tamamlanıyor. Bunun dışında kutu içerisinde telefon bağlantısı içinde kullanabileceğiniz bir ara kablo ve ethernet kablosu yer alıyor.

Superbox Kablolu Kullanılıyor mu

Evet yukarıda da bahsettiğimiz gibi kutudan çıkan ethernet kablosu sayesinde tek bilgisayarda kablolu olarak kullanabiliyorsunuz. Bunun dışında farklı bir bilgisayar ile bağlantı yapmak istediğiniz de farklı bir aparat kullanmanız gerekebilir. Benim ihtiyacım olmadığı için denemedim destekler mi bu durum hakkında bilgim yok!

Superbox Çekiyor mu

Bu da çok sık sorulan bir soru olarak ön plana çıkıyor. Benim bulunduğum lokasyonu size şu şekilde anlatayım. Turkcell’de dahil olmak üzere bütün operatörler nadiren 3G çekiyor. Ancak evimin balkonuna çıkarsam 4.5 G çekiyorlar ve bu da sadece öyle görünüyor internet hızına çok fazla yansımıyor.

Super Box ise farklı bir durumda çalışan bir cihaz. Anladığım kadarıyla alıcıları standart telefonlardan farklı olduğu için normalde 3G bile çekmeyen içeride ki odada oldukça hızlı bir internet alabiliyorum. Kuruluma gelen ekipte arkadaş 3G ve 4.5G çeken her alan kullanılabileceğini söylemişti. Oysa ki benim kurulum yaptığım odada normalde Turkcell 3G bile çekmiyor yine de oldukça hızlı bir internet alabiliyorum.

Yine internette super box yorumlarını okurken bu konuda pek çok kişinin sorun yaşadığını okumuştum. Fakat benim lokasyonumun da oldukça sorunlu olduğunu adam akıllı telefon çekmediği halde internette sorun yaşamadığımı görünce rahatladığımı belirtmek isterim.

Superbox Kota Sorunu

Şimdilik 50 GB’lık paketten satın aldım. Henüz kotayı dolduracak kadar uzun süre kullanma fırsatım olmadı ama kota dolduktan sonra hızın 3 mbps’e düşüş yapacağını biliyorum. Evet normal şartlar altında 2018 için tavsiye edilen bir hız değil ama imkanlar buna müsaade ediyor ne yapalım. Kota dolduktan ve hız düştükten sonra yeniden yazıyı güncelleyeceğim.

Yeri gelmişken şunu belirtmek istiyorum. İnternetten yayın yapıyorsanız, bir şirketiniz varsa ve devamlı olarak hızlı internete ihtiyaç duyuyorsanız paraya kıyarak rahatlıkla 200 GB’lık paketini satın alabilirsiniz. Ben kişisel kullandığım için 50GB’lık paket benim için yeterli olur. Olmazsa bile kota 3mbps’e düştüğü için sorun yaşamam diye düşünüyorum. Yılbaşından sonra bu durumun değişeceği söyleniyor ama nasıl olur onun hakkında bilgim yok. Tekrar burada belirteceğim.

Superbox Modem Çekim Alanı

Şimdi normal şartlar altında standart bir vdsl modem ile kıyaslama yaparak anlatmak istiyorum. Bulunduğum evde bir vdsl modem tüm odalarda rahatlıkla full çekiyor. Evin tam ortasında ki odaya koyduğumuz Superbox modem ise köşelerdeki odalarda yarım çekiyor. Hatta yattığım odada bazen hiç çekmiyor. Bu bakımdan superbox modem çekiminin normal adsl/vdsl modemlere kıyasla biraz dar olduğunu söyleyebilirim.

Superbox Modem Anten Ekleniyor mu

Bu biraz abartı oldu sanırım.

Eğer isterseniz ürün arkasında anten girişi bulunuyor. Kutu içerisinden ekstra anten çıkmıyor ama daha sonradan satın alarak ekleyebiliyorsunuz. Bu konuda bilgi almak için Turkcell müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz. Ekstra anten alarak hem çekiminin hem de vericilerinin gücünün artırılabileceğini düşünüyorum. Genel olarak normal bir modem ile kıyasladığımız zaman az çektiğini belirtmek istiyorum.

Turkcell Superbox Hız Testi

tek rakibim Superbox.

Öncelikle şuna değinmek istiyorum. İlk satın aldığımda hız testi yapmadım. Hala hız testi yapmaya gerek duymuyorum. Sebebine gelecek olursak youtube, netflix ve blutvden takip ettiğim dizileri kesintisiz bir şekilde hd olarak izleyebiliyorum. Bazı videoları 4K kalitesinde takılmadan izletebiliyor. Bu durum bile benim için hız testini gereksiz bir hale getirdi.

Turkcell Superbox Ping

Ekstradan ping ölçmeyi de gereksiz buldum. Bunu görsellerle ekleyeceğim fakat şunu örneklendirmek isterim ki: Counter Strike lobisindeyken ortalama 40 – 50 ping (daha düştüğü de oluyor 25 – 30 arası, yükseldiğinde ise 90 civarında oynatıyor.) ile oynadığımı söyleyebilirim. Benim için çok gerekli olmadığı için bunu da ölçmedim. Ölçüp paylaşacağımı da belirtmek istiyorum.

Diğer Wifi Modem Fırsatları

Evet farklı firmaların vınn olarak tabir edilen bilgisayardan internet yada internet çoğaltıcı modem şeklinde anladığım paketleri bulunuyor. Bu paketlerin en yüksek kotaya sahip olanının 20 GB olduğunu ve aşağı yukarı aynı fiyatlarda olduğunu düşünecek olursak ben gerek görmedim.

Turkcell Superbox Artıları

Ürünün kendisi başlı başına bir artı zaten. Başak bir firma sizi port sorunu yüzünden tam 1 ay boyunca beklettiğinde ve geri dönüş yapmayı bile gereksiz gördüğünde, şikayet edilebilecek tüm kaynaklara şikayet ettiğiniz halde size şablon maillerini gönderdiğinde şunu diyorsunuz. “Ben bana internet hizmeti sunacak firmaya normalde ödediğimin üç katını bile rahatlıkla ödeyebilirim.” Çok zengin biri değilim ama sırf bu interneti kullanmak için (gerekirse 200 GB olanını) sigarayı bırakıp para biriktirmeyi bile göze alırım!

İkinci artısı; hızı, anladığım kadarıyla çok yüksek ve stabil bir hıza sahip ve devamlı olarak bu hızın artılarını internet kullanımınız boyunca fark ediyorsunuz.

Üçüncü artısı (bu artısı bile satın almanız için yeterli) taşınabilir olması; yazlıkta, dolmuşta, okulda, yurtta, evde devamlı mobil hallerde rahatlıkla taşıyabiliyorsunuz. Hat taşıtma ücreti yok, beklemek yok. Sadece elektrik prizine ihtiyacın var ve nereye götürmek istersen götür. Özgürsün!

Turkcell Superbox Eksileri

Bu ürünün en büyük eksisi fiyatı! Fiyatı oldukça yüksek ve hızına kıyasla düşük olan kotası yani dalgınlığınıza gelir de bir filmi 4k izlerseniz bir anda 50 GB’lık kotanın 4’te 1 ine elveda diyebilirsiniz. Kota meselesine el atılırsa bu sorunların ortadan kalkacağını düşünüyorum.

İkinci eksisi; modemin çekim alanı biraz dar. Açık alanda modem bulunuyorsa sorun yok ama biraz uzaklaştığınızda kapıyı kapatmanız durumunda bile internetin çekmemeye başladığını görüyorsunuz. Yanlış anlaşılma olmasın modem internet veriyor ama kapsama alanı daraldığı için bilgisayar yada telefonunuzdan siz internet almak için modeme biraz yakın durmak zorunda kalıyorsunuz.

Üçüncü eksisi fiyatı! Arkadaş iyi hoş da o paket fiyatları nedir ya? Bende artılarını yeri geldikçe doğru bir şekilde anlatmanın gerekli olduğunun farkındayım. Eğer Turkcell’den bir yetkili buradan sesimizi duyuyorsa ona şöyle seslenmek istiyorum: Fiyatları biraz düşüründe herkes interneti özgürce kullansın!

Merak ettiğiniz tüm soruları cevaplamak için burada yorumlarınızı bekliyor olacağım…

“Turkcell Superbox İnceleme” üzerine 5 yorum

 1. merhaba önemli birkaç sorum var.
  1: çekim alanı ortalama ne kadar
  2: extradan axxpoint(wifi şebeke artırıcı) eklenebiliyormu
  3: yeerimiz baya büyük o yüzden geniş artırıcı almalıyız (900metre gibi) öneriniz varmı

  Yanıtla
 2. Hız testi yapmak yapmama nedenini açıklamaktan daha kolay. Hadi hız testi yapamadınız bari lokasyonunuz hakkında bilgi verseydiniz.Teknik veriler paylaşılmadan göreceli kavramlar üzerine yapılan bir inceleme ne kadar anlaşılabilir olur bilemedim. Yinede bu yazıdan kazanç sağlayan biri olarak nitelendirmemeye gayret ediyorum. Emeğinize sağlık.

  Yanıtla
 3. Sana superboxtan para vermisler gibi duruyo herhangi bir spesifik bilgi vermeden inceleem yapmissin cok sacma. Hiz testi yok. Ping az olur alin ya. Gibi tavirlar neyse ben baska dolandiricilar abakiyim

  Yanıtla
 4. merhana ben süper box için dns ayarlarını degiştirsemde olmuyor bunu nasıl yapmam gerekir yardım edermisiniz

  Yanıtla

Yorum yapın