Türk Telekom Boş Port Yok

Amacım herhangi bir firmayı kötülemek değil, çözüm bulunamayan bir problem var. Pek çok şikayet kaydı (müşteri hizmetlerinden) onlarca mail, pek çok kez müşteri hizmetleri ile konuşma, il müdürlüğüne yaptığım yolculuklar var. Burası benim günlüğüm ve bugün Port sorununun bende açtığı psikolojik yarayı sizinle paylaşacağım. Hazırsanız başlayalım…

Bir süredir buralarda yoktum. Başlıktan da anlayacağınız üzere internetimi nakil ettirdim ve yeni adresimde port yok sorunu ile karşılaştım. Hizmet sağlayıcısı olan kuruluşun size hizmet sağlamaması/sağlayamaması gayet normal bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda sorunun sizin adresinizde olduğunu düşünebilirsiniz. Yada firmaya kızıp başka bir firmaya geçiş yaparsınız. Ne yazık ki internette işler bu şekilde yürümüyor. Türk Telekom olmazsa bu iş olmuyor…

Bu görsel internete girmek için içtiğim kahvelere gelsin…

Türk Telekom Port Boşaltma

İşin teknik kısmıyla ilgili detaylı bir araştırma yaptım. Bu kısımlara girmeden basit bir anlatımla bu port sorununun fiber ve uydu interneti dışında kalan ADSL/VDSL bağlantılarında karşılaştığımız bir sorun olduğundan bahsedebilirim. Neden ortaya çıktığına gelecek olursak, çoğunlukla yeni binalarda yada yeni altyapı oluşturulan lokasyonlarda internet hizmetini sizin adresinize ulaştıran portlarda yer olmaması yada hiç portun olmaması durumunda size internet ulaşamıyor.

Bazı durumlarda bulunduğunuz adreste hiç internet olmuyor. Bu başka bir konu, bunun için bina alt yapınızın baştan gözden geçirilmesi gerekiyor ki bu durum Türk Telekom’un dışında gelişiyor. Çoğunlukla binaların telefon/internet hatlarında sorun olmuyor ama Türk Telekom size portunda yer bulamıyor yada port bulamıyor.

Bu görsel benim teknolojide ulaştığım noktayı gayet iyi bir şekilde açıklıyor.

Türk Telekom Port Sorunu İçin Nasıl Bir Yol İzlenebilir

Samimi olarak şunu söyleyebilirim ki, bu konuda 2 senedir bekleyen aboneler olduğunu biliyorum. Ben şu adımları izledim:

Müşteri hizmetlerinden şikayet kaydı açtırdım ama işe yaramadı. Doğruyu söylemek gerekirse kendimi bildim bileli Türk Telekom abonesiyim. ADSL’i ilk çıktığı günden bu yana kullanırım. Prime üyesiyim ama şu ana kadar müşteri hizmetlerinin bir kere bile problemimi çözdüğünü görmedim.

İkinci aşama olarak bu konuda şikayet edebileceğim tüm noktalara şikayet yazdım. Şikayetlerimden bir tanesine bu adresten ulaşabilirsiniz.

https://www.sikayetvar.com/turk-telekom/turk-telekom-nakil-kart-sorunu

Üçüncü aşamada Türk Telekom İl Müdürlüğüne gittim. Çözüm masası diye bir masa kurmuşlar ama çözüm sağlamıyorlar. Orada bulunan personel teknik desteği aradı. Teknik destek aynen şu cümleyi kurdu ben de duydum: “Valla abla 10 günde sürebilir 2 ayda 3 ayda ne diyeyim ben şimdi?”

Sonuç: Sorunum çözülmedi çözülmüyor.

Gidip internet hizmeti sunan başka bir adresten hizmet alamıyorsun çünkü onlarda internet için porta ihtiyaç duyuyor. İnternet artık hepimiz için ihtiyaç halini aldı günlük düzenli olarak kontrol etmen gereken mailler var. Yapman gereken işler var ama bu durum sadece senin için önemli, şimdi gelelim Türk Telekom’un şikayetime cevap olarak gönderdiği maile (maili burada yayınlamayı doğru bulmuyorum ama bilgi vermem için kısa bir özetini geçmem gerekiyor.)

Mail çok uzun, özetle; bulunduğunuz lokasyonda port yok, biz port bağlamaya çalışıyoruz ama bağlayacağımızın garantisini veremiyoruz. Şayet bağlayamazsak 4.5 G LTE paketlerini kullanabilirsiniz. Geçerli süre içerisinde port bağlayamazsak hattını ücretsiz iptal ettirme hakkı da veriyoruz.

Anlamına gelen bir mail göndermişler. Mail duruyor (cümle düşüklükleri ile dolu anlamak için birkaç kez okumam gerekti.) gerekirse buraya ekleyebilirim.

Bu görsel internet söz konusu olduğunda beni anlatıyor.

Boş Port Sorunu Sonsuz Bir Döngü mü

Evet arkadaşlar, olayın özeti bu, çözümü için İl Müdürlüğüne sık gidip durumu izah etmeniz yeterli olabilir. Olmama ihtimali de bulunuyor. Farklı internet seçeneklerine göz atabilirsiniz. Uyduneti tavsiye ediyorlar benim bulunduğum bölgede o da yok. 4.5G modemler var onlarda pahalı, Turkcell’in Superbox 4.5 G internet tarifesi var o da çok ucuz değil…

Bu görsel port kurulumu yapıldığında “ben”i anlatıyor. Yıl 2054.

Ne yapacağımı bilmiyorum. İnternete ihtiyacım var ve 50 gündür çözemedim. Benimle aynı sorunu paylaşan kader arkadaşlarım ve bu sorunu çözmeyi başaran şanslı büyüklerim izledikleri yolu yorumlara yazsınlar. Zira bu adreste bunca zamandır yazılan en faydalı yorumlar arasında yer alacaklardır.

 

 

3 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir