Taşınırken Ev Toplamanın Püf Noktaları Nelerdir

Şu ara ciddi bir sıkıntı var başımda, ev taşıyacağım ama üç oda bir salon bir evin taşınma masrafları ile karşılaştıkça korkularımın kat be kat arttığını söylemem gerekiyor. Evin toplama telaşını ekonomik anlamda bir kenara bırakacak olursam bir de efor sarf ettiren kısmı var ve bu daha da yorucu…

Ev Toplamaya Nerden Başlamalı

Öncelikle süreyi iyi belirleyin daha önce defalarca kez ev taşımış biri olarak bunun net bir süresini vermenin mümkün olmadığını söyleyebilirim. Yine de bir ay öncesinden hazırlanmaya başlamak rahat ettirecektir. Zaman buldukça toplamaya başlayın ama önce toplamada kullanacağınız eşyaları toplayın.

Taşınmadan Ev Toplamak

Bunun ilk adımı karton kolilerin toplanmasıdır. Şimdiden a101 ve bim gibi marketlere giderek ideal boylarda kutular toplayabilirsiniz. Genellikle ev toplarken yapılan hata eşyaların sığacağından büyük karton kutuların alınmasıdır. Büyük karton kutular sizin taşıyabileceğinizden büyük yükler ortaya çıkarırlar. Aynı şekilde taşıması için tuttuğunuz nakliye şirketleri de bu durumda istenmeyen kazaların ortaya çıkmasını sağlayabilirler.

Dikkat etmemiz gereken ilk başlık ideal boyutlarda karton kutular toplamak olmalıdır. Bunun için imkânınız varsa teknolojik aletleri çarşaflara sararak kolileyebilirsiniz. Bu da taşınırken sizi rahat ettirecektir.

Taşınırken Ev Toplama Teknikleri

En az kullandığınız odanın en az kullandığınız eşyalarından başlayın. Taşınırken iki çeşit kutulama yapılabilir. Bunun ilki (ki ben bunu çok tercih ediyorum) bölüm bölüm kolilemektir. İçeriğinde bulunan eşyalara bakmaksızın bir televizyon ünitesinin çekmeceleri ve üzerinde bulunan (televizyon dışında) tüm eşyaları bir koli içerisine koyarsınız ve bunun üzerine keçeli kalem ile “ünite” diye yazarsınız. Yeniden yerleştirme yaparken bu sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

İkinci koli toplama yöntemi ise içeriklerine göre kaldırmaktır. Biraz önce ki örnekte verdiğimiz televizyon ünitesi üzerinde bulunan kitapları ayrı cdleri ayrı, süs eşyalarını ayrıca kaldırırsınız. Her ne kadar aynı içeriğe sahip ürünleri paketlediğiniz için yerden kâr ettirse de geri yerleştirirken fazla mesai yapmanızı zorunlu hale getirebilir.

Taşınırken Mutfak Eşyaları Nasıl Toplanır

En zor kısım mutfaktır! İmkanınız varsa henüz 1 ay öncesinden tabak ve kırılacaklarınıza uyacak büyüklükte koli bulmalı ve bol miktarda eski gazete stoklamalısınız. Çünkü kolilere olduğu gibi mutfak eşyalarını kaldırmak sorunlara davetiye çıkarmaktır. Fazla büyük koli de öyle! Gerekirse kolileriniz küçük olsun ve muhakkak kağıt ve diğer koruyucularla kapatılmış olsun.

Eskiden patlatmaktan zevk aldığımız balon şeklinde koruyuculardan metre hesabı alabilir ve bu şekilde mutfak eşyalarınızı korumaya alabilirsiniz.

Taşınırken Bardaklar Nasıl Paketlenmeli

Her bardak bir yaprak olacak şekilde gazete yada eski a4 kağıtlarla kapatılarak kolilere yerleştirilmelidir. Bardaklar tabaklara göre daha koruyucu edici şekilde muhafaza edilebilir. Bunun dışında taşınırken ev nasıl toplanır diyorsanız profesyonel bir nakliyat firmasından da destek alabilirsiniz. Biraz fazla verin ama muhakkak asansörlü taşımacılıktan destek alın yoksa ne kadar önem alırsanız kırılacakların önüne geçemeyebilirsiniz.

Taşınırken Eşyalar Nasıl Paketlenir

Geldik yatak odasının paketlenmesine: Öncelikle yatak odası için vakumlu torbalardan alarak yerden tasarruf edebilirsiniz. Bunun dışında büyük hurçlarda işinizi görecektir. İmkanınız bulunuyorsa vakumlu bir şekilde koli veya hurç içerisine yerleştirerek yerden tasarruf edebilirsiniz. Hurçların içine kimin eşyası ve hangi dolaba yerleştirilmesi gerektiğini belirtir bir işarette koyabilirsiniz. Bu sayede ev taşırken paketleme konusunda sorunların da önüne geçmiş olursunuz.

Yorum yapın