Sporda Hareketleri Yanlış Yapmanın Zararları

Egzersiz yapmanın vücut için faydalı ve gerekli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Dolayısıyla birçok insan egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmeyi istemektedir. Bazıları bunu başararak amacına ulaşmış, bazıları ise daha düzensiz olarak egzersiz yapmaktadır.  Fakat, egzersizin doğru ya da yanlış yapılıp yapılmadığı çoğunlukla sorgulanmaz.

Egzersiz Yaparak Sakatlanılır mı ?

Uzmanlar, egzersiz programlarının mutlaka bir danışman tarafından kişiye özel olarak hazırlanması gerektiği konusunda ısrarcılar. Aksi halde, yanlış egzersizin zararları saymakla bitmeyip, kısa süreli ya da kalıcı birçok sakatlığa ve rahatsızlığa sebep olabiliyor.

Sporda Hareketleri Yanlış Yaparsanız Olabilecekler

Peki  yanlış egzersizin zararları nelerdir sorusuna cevap verecek olursak, özellikle kuvvet gerektiren egzersizler yapılırken çok dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü yanlış yapılan ve vücudun yanlış bölgesine yönlendirilen ağırlıklar bel fıtığına sebep olabiliyor. Boyundan ayak ucuna kadar tüm vücudu ısıtmadan yapılan egzersizler ise kas ağrılarına yol açmaktadır. Bu yüzden her egzersiz mutlaka ısınma hareketleri ile başlamalıdır.

Mekik çekme ve bel bölgesi hareketleri yapılırken de dikkatli olunması gerekmekte. Mekik çekerken tam kalkmak belinize zarar verebilir. Bunun dışında kalp gibi genetik hastalıklarda, vücuda aşırı yüklenilen egzersizler yapılırsa kalp daha da zarar görebilir.

Son olarak egzersizin nasıl yapıldığı kadar süresi de çok önemlidir. Egzersiz süresini gereğinden uzun tutmak da yanlış egzersizin zararları arasındadır. Eğer gereğinden fazla efor sarf edilirse, vücut savunmaya geçerek yağ  yakımını bırakır ve karbonhidrat yakımına başlar. Bu da aşırı kilo kaybına sebebiyet verir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir