Sinüzite Ne İyi Gelir ?

Gün içinde günün yoğunluğu ve iş hayatınızdan kaynaklanan baş ağrısı yetmezmiş gibi sinüzitin de şiddetli ağrıları gününüzü mahvediyor olmalı.

Sinüzit mukozaların iltihaplanarak şişmesinden dolayı meydana gelen hastalıktır. Sinüzit sürekli olarak sık sık şiddetli şekilde baş ağrıları ve şiddetini artırınca da kusmalar meydana getirmektedir. En çok kışın soğuk havalarda meydana gelen sinüzit soğuk algınlığı sırasında daha da belirgin hale gelir ve ağrıları artırır ve mukoza (sinüz bezleri) da iltihaplanmalar artarak burun tıkanmalarına neden olur. Sinüzit toplumda en çok rastlanan hastalıklardan biri olup araştırmalara göre her 5 kişiden birinde bulunmaktadır. Bebeklik dönemi ile ergenlik döneminde nadiren meydana gelmektedir. Ergenlik dönemini geçirmiş olan bireylerde bulunabilir ve yaş ilerledikçe sinüzitin meydana gelme olasılığı artmaktadır.

Migren

Migren sinüzitle çok karıştırılan ve aynı kategoride bulunan baş ağrısı hastalığıdır, mukoza büyümesinden dolayı meydana gelen migren ağrıları daha şiddetli olup sinir ve stresten de meydana gelebilmektedir.

Sinüzite iyi gelen bitkiler

Eşekhıyarı

Eşekhıyarı meyvesinde bulunan elaterin maddesi sayesinde meyvelerin buruna sıkılmasıyla sinüzleri boşaltarak baş ağrılarını geçirir.

Papatya

Papatya içinde bulunan iltihap sökücü tanenler sayesinde iltihabı da sökmektedir.

Gümüş düğme

Gümüş düğme iltihap sökücüdür ve sinüzite neden olan mukozaların şişmesini önleyerek baş ağrılarını giderir.

Altın mühür

Altın mühür içinde bulunan uçucu yağlar sayesinde kanı temizler ve iltihap sökücüdür. Sinüziti meydana getiren mukoza ve bakterileri yok ederek sinüziti önlemektedir.

Söğüt kabuğu

Baş ağrılarını giderici etkisiyle bilinen söğüt kabuğu aynı zamanda iltihap sökücüdür ve bu sayede sinüzit ağrılarını giderir. Aspirine alerjisi olanların söğüt kabuğu yemesi önerilmemektedir, çünkü aynı etkileri oluşturabilir.

Okaliptüs yağı

Okaliptüs yağı içinde bulunan tanenler ve ferahlatıcı etkisiyle sinüzitleri açarak baş ağrısının oluşumunu engellemektedir.

Sinüzite kesin çözüm

 • 1 su bardağı suyun içine 1 diş sarımsak atıp kaynatınız. Kaynadıktan sonra suyun demlemesini bekleyiniz ve demledikten sonra kaynamış olan sudan sarımsakları arındırıp günde 2 defa içiniz. Sabah ve akşam yemeklerinden sonra içmeniz daha faydalı olacaktır.
 • Okaliptüs yağını sıcak bir beze döküp alnınıza bağlayınız ve bez soğuyana kadar bekleyiniz sinüzit ağrılarınızın dindiğinin farkına varacaksınız. Her akşam yatmadan önce yapınız.
 • 5 tatlı kaşığı papatyayı 1 litre suda kaynatınız ve bir kovaya dökünüz. Kovanın üstünü kapatıp buharın çıkmasını önleyin ve 15 dakika boyunca buharı soluyunuz. Her akşam papatya buharını soluyunuz. Papatya buharını solumanız sinüziti oluşturan mukoza iltihaplanmalarını önleyecektir.
 • 2 günde bir kere akşam yatmadan önce 2 adet limonu 1 su bardağına sıkınız ve sıktığınız limonun ¼ ü kadar su ilave ederek içiniz.
 • 1 su bardağı kaynamış suya 1 avuç kadar kekik atınız ve demledikten sonra sabah akşam günde 2 defa olmak üzere içiniz.

sinüzite ne iyi gelir

Sinüzit Ameliyatı

Tıp dünyasında her hastalığın ameliyatı olduğu gibi sinüzitinde ameliyatı bulunmaktadır. Doktorlarca basit görülen sinüzit ameliyatı şöyledir. Burundan başlayıp sinüslere ulaşılır ve bu aradaki bütün birikmiş mukozayı tıkatan ve sinüziti oluşturan iltihaplar endoskobi yöntemiyle emilip sinüsler temizlenir ve sinüs yolları açılarak sinüzit hastalığı giderilir.

Sinüzite iyi gelen antibiyotikler

Sinüzite iyi gelen birçok antibiyotik bulunmaktadır ve bazı antibiyotiklerin kullanımı tehlikeli olduğundan dolayı sinüzitten dolayı meydana gelen baş ağrılarını giderici ağrı kesici haplar önerilmektedir.

Sinüzit nasıl geçer ?

Yazdığımız makalede bulunan şifalı bitkiler ve kesin çözüm olarak vermiş olduğumuz kürleri önerdiğimiz şekilde düzenli olarak uygularsanız sinüzitten kurtulursunuz. Doktor tavsiyesi olmadan hiçbir ilaç kullanmayınız.

Önemli Bilgiler

 • Altın mühür bitkisi mukozalar da oluşan iltihapları söker ve baş ağrılarını giderir.
 • Söğüt kabuğu kanı temizler ve sinüziti önler.
 • Eşekhıyarı bitkisi iltihap sökücü etkisiyle sinüzite iyi gelir.
 • Gümüş düğme içinde bulunan tanen sayesinde sinüziti önler.
 • Okaliptüs ferahlatıcı etkisi sayesinde burun tıkanıklıklarını önler ve sinüzite iyi gelir.
 • Papatya mikrop ve bakteri öldürücü etkisiyle sinüziti önler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir