Portakalın Faydaları ve Besin Değerleri

Portakal kalp krizi riskini en aza indiriyor. Kış meyvesi portakalın bin bir derde deva olduğunu biliyor muydunuz ?

Portakal kış meyvesidir. C vitamini deposu olan portakal birçok hastalığa iyi gelmektedir. 1 – 2 portakal günlük vitamin ihtiyacınızı karşılamaktadır. İlk olarak Hindistan da yetişmeye başlayan portakal ipek yolu ticareti olduğu zamanlarda narenciye olarak satılan ve ılıman iklim olan bölgelerde yetişmektedir. Portakal ağacı 1 – 2 metreye kadar uzanabilmektedir. İçinde bolca C ve B vitamini bulundurduğu kalsiyum değeri de yüksek olan portakal bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Portakal ağacının kabuklarından parfüm elde edilmektedir. İlaç yapımında da kullanılan portakal kış meyvelerinin en lezzetlisi ve en faydalısıdır.

Gribal enfeksiyon

Portakal soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi mevsimsel hastalıklarda vitamin ve mineral kaybını tamamlamaktadır. Bol miktarda C vitamini bulunduran portakal bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığını önler. Enerji verici olan portakal halsizlik halinde enerji vererek halsizliği geçirir. 1 portakal günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamaktadır.

Kalp

Portakalın içinde bulunan antioksidan ve bioflavin maddesi kalbe giden damarları güçlendirip temizleyerek kalp krizi riskini azaltır. Kalp sağlığına büyük faydası olan portakal kalp atışlarını ve kan akışını düzenlemektedir.

Öksürük

Portakalın içinde bulunan bol miktarda folik asit akciğerleri temizlemektedir. Akciğerleri temizleyen portakal öksürüğü önler. Aynı zamanda mikropları öldüren portakal kanıda temizlemektedir.

portakalın faydaları

Kanın pıhtılaşması

Portakalın içinde bulunan bioflavin kanın sulandırarak pıhtılaşmasını önler. Bu sayede pankreas ve mide kanserini de önlemektedir.

Portakalın zararları

Her meyve gibi portakalında faydaları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Portakal fazla tüketildiğinde günlük 50 mg C vitamini ihtiyacı aşar. Portakal fazla tüketildiğinde böbreklerin düzenini bozarak böbrek taşı oluşturabilir. C vitamini fazla alındığında karaciğerde yağlanmayı meydana getirir. Erkeklerin %45’inde bulunan gut hastalığının nedenlerinden biride vücutta fazla C vitamini olmasıdır.

Portakalın besin değerleri 100 gram/ 1 adet portakal

Demir (gr)
0,4
0,6

A vitamini (gr)
15
22,5

Kalsiyum (gr)
42
63

C vitamini (gr)
50
75

Potasyum (gr)
177
265,5

Karbonhidrat (gr)
9,19
13,8

Protein (gr)
1
1,5

Sodyum (gr)
1
1,5

Önemli Bilgiler

  • Portakal kanı temizlemektedir.
  • Portakal cildin yağlanmasını engeller ve yumuşatarak cilt sağlığına iyi gelir.
  • Portakal damarları güçlendirerek kalp krizini önler.
  • Portakal akciğerleri temizleyerek öksürüğü önler.
  • Portakal bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklardan korur.
  • Portakalda bolca C vitamini bulunmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir