Sigarayı Bırakmak İstiyorum Ama Bırakamıyorum

Sigara kullanımı günümüzün en büyük bağımlılığıdır. Gerek kişiye yarattığı maddi külfet, gerekse neden olduğu fiziksel hastalıklar (kanser, kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon vb…) nedeni ile ulusal sağlık giderlerini arttırması, bir diğer taraftan da neden olduğu iş gücü kaybı nedeni ile ortaya çıkan görünmeyen kayıplar hesaba katıldığı zaman neden sigara bağımlılığı ile mücadele edilmesi gerektiği çok daha açık anlaşılabilmektedir.

Sigara içen insan sadece kendisi zarar görmekle kalmamakta , bulunduğu ortama da hem sigara dumanı içindeki kimyasal ve zehirli maddeleri bırakarak , hem de hoşnutsuz bir koku yayarak rahatsızlık vermektedir.

Sigara Kullanımı ile İlgili  Söylediğimiz Yalanlar

Günde 5-10 taneden bir şey olmaz. (İçtiğiniz tek bir sigara tanesi bile vücudunuza zarar vermektedir.)

Ben sigaraya bağımlı değilim, istediğim zaman bırakabiliyorum. (İstediğiniz zaman bırakabiliyor olmanız sigara bağımlısı olmadığınızı göstermez, eğer defalarca bırakmanıza rağmen tekrar başladıysanız bu en önemli bağımlılık kriterlerinden bir tanesidir.)

Sigara bana iyi geliyor, rahatlatıyor, sinirliliğimi azaltıyor, bıraktığım zaman sinirli ve gergin oluyorum.  (Sigarayı bıraktığınız zaman ortaya çıkan gerginlik, sinirlilik, asabiyet, fiziksel bağımlılığın yarattığı şikâyetlerdir.  Bu şikâyetleriniz konusunda size yardımcı olacak ve sigaranın verdiği zararları vermeyecek birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır.)

sigarayı bırakmak istiyorum

Sigarayı bırakmak irade işidir, tedaviyle olacak şey değildir. (Kişilerin iradesini kuvvetlendiren, motivasyonunu arttıran farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.)

Sigara bırakma tedavisi yöntemleri

Farmakoterapi (ilaç tedavisi)

Bireysel psikoterapi

Grup terapisi

EMDR

Biyorezonans

Hipnoterapi

Nikotin yerine koyma tedavileri (sakız, bant, vs..)

Sigarayı bırakmak isteyen herkes için aynı tedaviler işe yaramayabilir. Her sigara kullanıcısının bağımlılık çeşitleri ve şiddeti birbirinden farklıdır. Bu nedenle sigara bırakma tedavileri kişiye özel düzenlenmelidir. Sizin sigara kullanma alışkanlıklarınız göz önünde bulundurularak size en uygun olan tedavi veya tedaviler belirlenmelidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir