Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir ?

SGK  düzenlemelerinde yer alan ve çalışanlar için çok önemli olan rapor parasının alınması için bazı şartların olduğunu bilmek gerekmektedir. Çalışanların hastalık gibi nedenlerle resmi sağlık kurumlarından rapor almaları durumunda, bu raporlarına ilişkin işe gitmeseler bile, çalışmış gibi paralarını almaları haklarıdır. Rapor parası ise ekstra  bir ödeme yapılması demektir. İstirahat parası olarak da adlandırılmaktadır. Ancak, paranın alınması çeşitli şartların varlığına bağlıdır.

Rapor parası nasıl alınır

Kişinin çalıştığı kurumda, iş kazası geçirmesi veya işten kaynaklanan bir meslek hastalığını yaşamış olması gerekmektedir. Kişilerin işyerinde kaynaklanan kötü bir duruma maruz kalması ve bu nedenle sağlığının bozulması, bu durumun da doktor raporu ile sabit hale gelmesi söz konusu olmalıdır. Tek şart, hastalık veya kazanın değil, özel bir durumun gerçekleşmesi de lazımdır. Öte yandan, rapor parası almak için diğer bir şart, işyerinin rapor tarihinden 3 ay yani 90 gün önce tüm primlerini ödemiş olmasıdır. Kesinlikle prim aksama durumunun olmaması gerekmektedir.

Hamilelik rapor parası

Bu anlamda, yasada kadın çalışanlar için ekstra bir düzenleme bulunmaktadır. Bu da doğum halidir. Bayanlar için doğum nedeniyle de para alınması mümkündür. Yine firmanın düzenli prim ödemesi gerekmektedir. Doğumdan önce sekiz hafta, doğumdan sonra sekiz hafta boyunca kapsayan doğum parası, şirketin doğumdan önce 90 gün boyunca düzenli olarak ödeme yapması, yani primlerini ödemesi durumunda almak söz konusu olmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir