Patates Çimlenmemesi İçin Ne Yapılmalı

Reklamlar

Son zamanlarda sabah programlarından, akşam haberlerine kadar çok geniş bir izleyici kitlesi tarafından çimlenmiş patateslerin yenmemesi gerektiği öğrenildi. İnternette yer alan sağlık sitelerinde bu şekilde yer alan patateslerin ciddi zehirlenmelere varacak sonuçları doğuracağını hepimiz okuduk. Çimlenmiş olanları tüketmeyelim ama çimlenmemeleri için ne yapalım?

Reklamlar

Patateslerin Çimlenmemesi İçin Ne Yapılır

Konuyu çok fazla uzatıp sizi bunaltmayacağım. Öncelikle patateslerin ışık almayan bir yerde muhafaza edilmesinin önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Mümkünse bez çuval benzeri bir şey içerisinde muhafaza edin. Büyüklüğüne bağlı olarak aralarına birkaç tane yeşil elma serpiştirin. Patateslerin çimlenmesinin önüne geçtiğinizi göreceksiniz. Ben bu uygulamayı uzunca bir süredir yapıyorum. Patateslerimin olduğundan çok daha geç zaman aralığında çimlenmeye başladığını gördüm. Bu sayede artık daha rahat patates tüketiyorum. Evet çimleniyor ama normal şartlar altında bir haftada çimlenen patateslerin bu sayede iki haftaya kadar dayandığını söyleyebilirim.

Tabi ki çimlenmenin mevsime, nemli ortama, ışığa ve ısıya bağlı olarak geliştiğinin de altını çizmekte fayda var. Sizin mutfağınızda hiç çimlenmiyorsa yada daha erken çimleniyorsa kesinlikle bu etmenlerden biri olabilir.

Reklamlar
   

YasinAbi

Yasin abi; gezmeyi, araştırmayı, okumayı, kitap kapağı ve kahve fincanı yerine kitapların içindeki bilgileri paylaşmayı seven bir kişilik...

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın