Papağan Nasıl Konuşturulur ?

İnsanlar konuşmak için ses teli, gırtlak, dil ve ağzını kullanırken, papağanlarda ses teli bulunmamaktadır. Papağanlar Nasıl Konuşur diye merak edenler için ses teli olmadığından, seslerini östaki borusuyla çıkardıklarını söyleyebiliriz. Ayrıca papağanların konuşmasında dillerinin yeri oldukça büyüktür. Dillerine değişik şekiller vermek suretiyle farklı sesleri çıkarabilmektedirler.

Doğal ortamında bulunan papağanlar yeryüzündeki bütün sesleri taklit edebilme özelliğine sahiptirler. Bu özellikleri sayesinde ise insan sesi dâhil olmak üzere birçok sesin taklidini çıkarabilmektedirler. Papağanın konuşması sahibi ile arasındaki bağı güçlendirmektedir. Papağanların çok fazla cinsi bulunmakla beraber, en kolay konuşabileni Jako türü papağanlardır. Bu kuşlar çift olarak yetiştirildiklerinde çok fazla konuşmamakla beraber, tek oldukları zaman daha kolay ve çabuk konuşabilmektedirler.

papağan konuşmuyor

Fakat papağanların ruh sağlığı için yalnız kalmaları pek çok uzman tarafından önerilmemektedir. Ayrıca konuşmaya zorlamak yerine, eğlenceli şekilde konuşmayı öğretmek daha doğru bir yöntemdir. Zaman içerisinde birkaç sözcük öğrenen papağanlar, ilerleyen zamanlarda kısa cümleler kullanmayı da öğrenebilmektedirler.

Ayrıca sürekli müzik dinletmek de papağanların konuşma sürecini hızlandırarak, eğlenceli hale getirebilmektedir. Papağanlar konuşabilen ve taklit yeteneği olan hayvanlar olduğu için pek çoğumuz tarafından sevilerek beslenmektedirler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir