Niş Nedir, Niş Site Açarak Para Kazanma

Günümüzde internetten para kazanmak birçok girişimci ruha sahip kimsenin hayali olan bir uğraş. Özellikle son 15 yılda internetin dünya üzerinde giderek yaygınlaşmasıyla birlikte bu mecradan gelir elde etmek isteyen birçok kimse bulunuyor. İnternet üzerinden gelir elde etmek için uygulayacağınız birçok metot mevcut. Fakat bu ortam sürekli değişip geliştiği için internet teknolojilerini ve son yenilikleri yakından takip etmeniz gerekiyor. Bu yeniliklerden birisi de niche (niş) site açarak para kazanmak !

Niş (Niche) Nedir ?

Niş özellikle son 4-5 yılda özellikle ABD’de popüler olup dünyaya yayılan internetten para kazanma yollarından biri olarak dikkat çekiyor. İngilizcesi “niche” olan kelimenin bu dildeki kullanım şekillerine bakıldığında isim olarak uygun, fiil olaraksa uygun yere yerleştirmek gibi anlamlar karşımıza çıkıyor. Bir iş fikri olarak niş market tabiriyse kendine has özellikleri olan belirli bir ürüne veya pazara yönelik müşteri kitlesini hedefleyerek bir fikir ortaya çıkarmak anlamına geliyor. Kısaca özetlemek gerekirse, belli bir sektöre ait bir ürünü talep eden nispeten küçük bir grubu hedefleyerek bir iş fikri oluşturmaya niş deniyor.  İş fikri oluşturulduğu için gelir elde etmek ana amaç olduğundan her ne kadar mevcut web sayfanız spesifik bir kitleyi hedeflese de sayfanızı ziyaret eden bu kitleden belli bir gelir elde etmek için faaliyet gösterdiğiniz alanda çalışırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Niş Nasıl Bulunur

Bunların başında bulduğunuz niş fikir için pazar araştırması yapmak geliyor. Bu fikirle ne yapacağınızı bilmeseniz bile internet araçlarından faydalanarak oldukça basit bir şekilde kendinize bir plan oluşturmanız son derece kolay. İzlemeniz gereken başlıca noktaları sıralamak gerekirse;

  • Bulduğunuz niş belli bir sektöre ait olsun.
  • Çalışma alanı seçerken mümkünse rekabetin az olduğu orijinal bir fikir geliştirin.
  • Anahtar kelimenizin arama hacmi ayda 10 binden düşük olmasın.
  • Bu fikri geliştirdikten sonra faaliyet gösterdiğiniz konuyla ilgili internet üzerinde reklam veren kimseler olup olmadığını araştırın. Şayet geliştirdiğiniz nişle ilgili reklam veren kimse yoksa bu fikirden bir gelir etmeniz mümkün değildir.
  • Reklam verilen anahtar kelimelerin tık başı ücretlerinin yüksek olması daha fazla gelir etmenizi sağlayacağı için önemlidir.
  • Spesifik bir kitle hedeflendiği için niş bir fikirle çalışılırken anahtar kelimenizin arama hacmini, hangi coğrafyada daha çok arandığını ve anahtar kelimenizle ilgili internet üzerinde hizmet veren herhangi site olup olmadığını bilmek oldukça önemlidir.

Niş bulma araçları

Yukarıdaki kriterleri dikkate alarak oluşturduğunuz fikriniz için bir web sayfası oluşturmadan önce seçeceğiniz anahtar kelime gruplarıyla ilgili Google anahtar kelime planlayıcı, keyword tool gibi internet araçlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca google anahtar kelime planlayıcı hizmetinde kullanıcıların yaşadığı sorunlar düşünüldüğünde aynı hizmeti sağlayan Spy Foo uygulamasından yararlanmak işinizi daha kolaylaştıracaktır. Spy Foo anahtar kelimenizle ilgili arama hacmi verilerini daha gerçekçi bir biçimde karşınıza koyar.

Niş Siteden Para Kazanma

Diyelim ki ortaya orijinal ve rekabetin az olduğu bir fikir çıkardık. Faaliyet göstermek istediğimiz alanla ilgili anahtar kelimemizi belirledikten sonra bu fikirden gelir elde etmek için konuyla alakalı web üzerinde reklam veren firmalar var mı buna dikkat etmek gerekiyor. Bu konu en az anahtar kelimenizin arama hacmi kadar önemli çünkü faaliyet göstermek istediğiniz alanla ilgili reklam veren herhangi firma yoksa fikriniz her ne kadar güzel olursa olsun bu nişle para kazanmanız mümkün değildir.

Niş bir fikirden gelir etmenin en basit yolu faaliyet göstereceğiniz konu başlığıyla ilgili internete reklam veren firmaları araştırmak ve anahtar kelimenizle ilgili arama yapan kullanıcıları sitenize çekerek reklama tıklamalarını sağlamaktır. Anlatması kolay bir yol olsa da uygulama kısmında göz ardı etmemiz birkaç püf nokta var.

  • Öncelikle alan adı seçerken net, com veya org uzantılı bir sayfa seçmeye dikkat edin.
  • Domain seçerken hedef kitlenizin bulunduğu coğrafyada bir sunucu alın. Bu sayfanızın hedeflediğiniz kitle için daha çabuk açılmasını sağlayacaktır.
  • Belli bir coğrafyada yaşayan küçük bir kitle için bir iş fikri geliştirdiğiniz için kuracağınız web sayfasını bu dilde yayınlamak oldukça önemlidir. Yayın yapacağınız dili bilmeseniz bile çeviri araçlarını kullanarak veya internet üzerinde forumlardan yabancı dilde makale hizmeti veren kimselerden yardım alarak anahtar kelimenizle ilgili içerik geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir