Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı Öncesi ve Sonrası

Ertesi gün hapı, korunma kazası ya da doğum kontrol önleminin alınmadığı durumlarda cinsel ilişkiden sonra kullanılan acil korunma yöntemidir. Ella ertesi gün hapı içerisinde progesteron hormonu bulunur. Korunmasız cinsel ilişki sonrasında hamileliğin oluşmasını engeller. Rahme yumurtanın tutulmasını engelleyerek döllenmeyi yavaşlatır ve zorlaştırır. Acil korunma ilacı olan Ella ertesi gün hapı alındığında spermler rahmin içine geçemez rahmin yapısı gebelik için uygun olmaz. Genellikle korunmayı unutmak, kondomun yırtılması ve cinsel saldırı gibi acil durumlarda gebeliği önleme amaçlı kullanılır.

Ella Tablet

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişkinin ardından hemen alınmalıdır. 120 saat içerisinde alınan ertesi gün hapı gebeliği önleyecektir. Fakat ilaç ne kadar erken alınırsa güvenilirliği de o kadar artar. Ağız yoluyla alınır. İlaç kutusunun içerisinde tek tablet çıkmaktadır. Günün her saatinde alınabilen Ella ertesi gün hapı, yemek öncesi, yemek esnası ya da sonrasında kullanılabilir.

Kullandıktan sonra bulantı

İlacın kullanımından 3 saat sonra ishal ya da kusma gerçekleşir ise hapların tekrardan alınması gerekecektir. Ertesi günü hapı cinsel ilişki sonrasında alınan bir ilaçtır. Cinsel ilişki öncesinde alındığında etki etmez. Hapın alınmasından sonra cinsel ilişki yaşanırsa gebe kalınabilir. Sürekli kullanılacak bir doğum kontrol yöntemi olmamakla beraber uzun vadeli olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle sık sık kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Ne Zaman Kullanılır

Yumurtlamanın önüne geçerek hamileliği engelleyen Ella ertesi gün hapı ne zaman kullanılır sorusunun cevabı acil koruma yöntemi olmasından dolayı cinsel ilişkiden hemen sonra alınmasıdır. Gebeliğin gerçekleşmesini sağlayan hormon artışının önüne geçerek yumurtlamayı geciktirir. Sper ve yumurta hücrelerinin birleşmesi önlenerek döllenme oluşmaz. İlacın hemen alınması yumurtlamaya karşı bir savunma olacaktır. Yumurtlama öncesi dönem gebelik açısından en yüksek ihtimali bulundurduğundan ertesi gün hapı bu günlerde gebeliği oldukça önler. Yumurtlamayı erteler ve gebelik ihtimalini yüzde yüz olmasa da yüzde seksenlere kadar engeller.

Yan Etkileri Nelerdir

Ella ertesi gün hapı ana kanama, mide bulantısı, karın ağrısı, baş ağrısı, göğüslerde hassasiyet yapabilir. Bunlar olağan yan etkiler olmakla beraber şiddeti her kadında değişiklik gösterebilir. Yan etkiler hemen ortaya çıkmayabilir. Genellikle hapın kullanılmasından 3 gün sonra görülür. Ella yan etkileri her kadında görülmeyebilir. İlacın kullanılmasının ardından kanama olmazsa bu hamileliğin göstergesi değildir. Kanama her kadında görüle bir yan etki değildir. Zaman zaman damla tarzında kanama ve lekelenmeler oluşabilir. Hapın kullanılmasından sonra adette düzensizlik oluşabilir. Bu da ilacın yan etkilerinden biridir. Adet tarihinde değişme yaşanması ya da adetin erken ya da geç olması yan etkiler arasındadır. Yan etkiler kişisel olmakla beraber herkeste aynı etkiler ve aynı şiddette görülmeyebilir. Ella hapı yan etkileri birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolur.

Ella ertesi gün hapı fiyat 2019

En çok kullanılan ertesi gün haplarından biri olan ella tablet fiyatı şubat 2019 itibariyle 66,53 TL dir. Son gelen zamlardan dolayı şu an ilacın fiyatı 83,94 TL gibi yüksek bir rakam olmuştur.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın