Mona Lisa Tablosu Sırrı ve Hikayesi

Mona Lisa tablosu ünlü ressam Leonardo da Vinci tarafından resmedilmiştir. Bu değerli resim İtalya Floransa’ da ki Rönesans zamanları sırasında kavak bir pano üzerine resmedilmiştir. Tür olarak da 16. Yüzyıl yağlı boya portresi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu resimde oturan bir bayan resmedilmiştir ve bayanın kim olduğu hala bir merak konusudur. Peki gerçekten de Mona Lisa Tablosu Neden Bu Kadar Değerli ?

Mona Lisa Sırrı

Her şeyden önce Mona Lisa tablosu La Gioconda veya La Jaconde olarak da bilinmektedir. Bu Değerli resim Paris’ de ki Louvre Müzesinde hala sergilenmektedir. Resmi çizilen bayanın yüz ifadesinde bulunan belirsizlik, kompozisyondaki anıtsallık, atmosferindeki ilginçlikler gibi konularda çalışmalar hala devam etmektedir. Bu kadar çok üstüne düşülen bir resim olması dolayısıyla da bu tablo hakkında birçok karikatür yapıldı, fazlaca araştırıldı ve Louvre Müzesi’nin en önemli eseri olarak düşünülmeye başlandı.

mona-lisa-sirri

Mona Lisa Hikayesi

Eğer resme dikkatli bir şekilde bakarsanız Mona Lisa’nın kaşlarının olmadığını görürsünüz. Kadınların kendi kaşlarını tıraş etmesi olayı 16. Yüzyıl Avrupası’nda yaygın bir gelenek olarak ön plana çıkmaktaydı. Ayrıca Fransız devrimine kadar birçok Fransız kralının sarayında yer almış olan bu resim, Napolyo’ nun metresi Josephine’ in de yatak odasını süsleyen resimlerden biri olmuştur.

Kısaca Mona Lisa Tablosu Neden Bu Kadar Değerli sorusunun cevabı böyledir. Birçok açıdan bu resim büyük bir önem taşımaktadır ve Leonardo da Vinci’nin en önemli eserlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir