Kullandığım Cep Telefonu Orjinal Mi ? Nasıl Anlarım ?

Gün geçmiyor ki yeni bir akıllı telefon modeli çıkmasın.Firmalar sürekli yeni modeller üzerinde çalışıyorlar ve diğer firmalardan daha çok satış yapmak için uğraşıyorlar.Yeni modeller çıktıkça bu modellerin de replikaları çıkmaktadır.Orjinal den daha ucuz fiyata satılan bu replika telefonların sahte olduğunu nasıl anlarız ? Ya da aldığınız cep telefonunun orijinal olduğunu nasıl anlarız ?

Bütün cep telefonları için orjinal olduğunu öğrenmek için ilk yol IMEI sorgulamasıdır.Cep telefonunuzdan birisini ararmış gibi *#06# tuşlarına basıp IMEI numarasını öğrenebilirsiniz.

Samsung Orjinallik Sorgulama

Samsung marka cep telefon modellerini başta galaxy, note serisinin orjinal olduğunu öğrenmek için *#0*#  tuşlayarak, sadece Samsung cep telefonlarında bulunan test menüsüne ulaşabilirsiniz.Bu menü sadece orjinal Samsung cihazlarda çıkmaktadır.

iPhone Orjinallik Sorgulama

iPhone marka cep telefonları başta iPhone 4, iPhone 4 s , iPhone 5 , iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 7, iPhone 8, iPhone x serisinin orjinal olduğunu öğrenmek için önce IMEI sorgulaması yapınız.Bu IMEI kodunu telefonunuzdan önce  Ayarlar  sonra Hakkında bölümüne tıklayarak cihazın seri numarası ve IMEI bilgisine erişebilirsiniz.Bunlar çıkıyorsa cihazınız orjinaldir.

Yurt Dışı Telefon ve Kayıp – Çalıntı Telefon Sorgulama

Yurt dışından gelen telefonların takibi ve aldığınız telefonun çalıntı mı olduğunu sorgulamak çok basit…Aldığınız telefon veya çalınan telefonunuzun IMEI kodunu https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinden sorgulayarak telefonunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir