Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Kişisel gelişiminizi sürdürmek ve kendinizi keşfetmek için kendinize her gün yöneltmeniz gereken belirli sorular bulunmaktadır. Bu sorular sayesinde kişisel gelişim maceranızı daha güçlü bir şekilde destekleyebilirsiniz.

Hayat meşguliyetlerle doludur ve bu yüzden bizim için önemli olan bir çok şeyi unutabiliriz. Değer verdiğimiz şeylerin bir kısmını yansıma yoluyla belirleriz. Derin düşünme duygusal birikiminiz aracılığıyla düşündüğünüz zaman ortaya çıkan bir şeydir. Zihninizde ne olduğunuzu belirlemek ve derinlemesine düşünmek için bu gereklidir. Aynı zamanda keşfedilmeyi bekleyen yönlerinizi açığa çıkartır.

Derin düşünme bir tür keşfedici mekanizmadır denilebilir. Kendinizde baskı kurmak veya kendinizi anlatmak zorunda kalmazsınız. Eğer fazlalıkların gitmesini istiyorsanız sonucunda kendinizi daha hafiflemiş hissedersiniz. Derin düşünme kendinizi keşfetmek ve gelişiminiz için alan sağlamak için belirli fırsatları size sunar.

Bugün Ne Yaptım ?

Bugün neler yaptığınızı sıralayın ve bunları bir kağıda yazın. Bu derin düşünmenin merkezidir ve diğer sorulara zemin hazırlamaktadır.

Gün içerisinde çok karmaşık durumlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer derinlemesine düşünürseniz buna daha yukarıdan bakabilir ve basit bir şekilde hayatınızın süzülüp gittiğini görebilirsiniz. Görmek istediğiniz ne olursa olsun, iyi veya kötü; gerçek budur. Bunu gördüğünüz zaman bazı seçimler yapmanız gerekir. Bu size öğrenmek ve gelişmek için bir alan sunmaktadır.

Zaman çok önemli bir unsurdur ancak zamanımız bol olduğu zaman bir tehdit olarak algılarız. Normalde böyle olmamalıdır, bu yüzden akıllıca bir seçim yapmalısınız.

Şu An Kendimi Nasıl Hissediyorum?

Bu soru teslim olduğunuz yerdir. Zayıf yönleriniz açığa çıkar ve gün içerisinde yaşadığınız duyguları gözden geçirirsiniz. Bu soruyu kendinize sormak ve en önemlisi cevaplamak hislerinizi açığa çıkarmanızı sağlar. Güne nasıl başladığınızı, günü nasıl karşıladığınızı, günü nasıl geçireceğinizi ve değişik durumlara karşı hazırlıklı olmanızı belirleyen önemli bir sorudur.

Neler Hoşuma Gitti?

Sizi mutlu ve neşeli hale dönüştüren alanları ve unsurları düşünün. Çalışmalarınız, işiniz, ilgileriniz, görevleriniz veya ziyaret ettiğiniz alanları düşünün. Hangisi sizi daha çok mutlu ettiyse onu tanımlayın. Kalp atışlarınızı hızlandıran şeyleri keşfedin ve bunları daha sık yapmaya çalışın. Bunları gününüze eklemek için yöntemler geliştirin ve bunları gününüzün önemli bir parçası haline dönüştürün.

Bugün Neler Öğrendim?

Her ne aşamada olursanız olun meraklı olmaya çalışın. Kendinize ve diğerlerine sorular sormak önemlidir. Yeni şeyler öğrenmek daima iyidir. Öğreneceğiniz şeyler kendiniz, işiniz, hobileriniz, kültürünüz veya çok daha farklı şeyler hakkında olabilir. Sadece öğrenmeye çalışın. Yeni ve farklı bilgiler edinin. Farklı alanları araştırın. Yeni bilgiler edindikçe kendinizi de öğrenmiş olursunuz ve kişisel gelişiminiz için önemli bir adım atarsınız.

Bugün Ne Tür Fikirler Edindim?

Hepimizin fikirleri vardır ve her birimiz düşündüğümüzden daha zeki olabiliriz. Bir fikir hakkında ne düşünüyorsanız onu yazıya aktarın. Fikir ne olursa olsun bunu mutlaka kaydedin. Bu soruyu veya fikri derinlemesine düşünürken zihinsel egzersiz yapmış olursunuz. Böylece başkalarının görmediği veya göremediği farklı fırsatları görebilirsiniz.

Memnuniyet Duyduğum Şeyler Neler?

Bu soruya vereceğiniz cevap çok önemlidir. Sabah kalktığınız zaman bu soruya cevap verirseniz günün rengini belli etmiş olursunuz. Nelerin değerli ve önemli olduğunu kendinize anlatırsınız.

Her günün farklı bir cevabı olabilir. Her zaman büyük cevaplar elde edemeyebilirsiniz. Biraz daha derinlemesine düşünmeye çalışmalısınız. Örneğin bir kış günü kullanabileceğiniz kar eldivenleri size o an sahip olduğunuz için memnuniyet verecek bir unsurdur. Her ne kadar küçükmüş gibi gözükse bile duruma göre değerini fazlasıyla büyük gösterebilir.

Aslında bu kadar basit. Gününüzü derinlemesine düşündüğünüz zaman kendinizden haberdar olursunuz. Kendinize karşı dürüst olmalı ve kişisel gelişiminizi sürdürmelisiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın