Katı Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır

Ev işleri deneyim ve zaman gerektirmektedir. Özellikle salça yapımı, yoğurt mayalama, mayonez ve sos yapımı gibi konular zaman içerisinde el ayarına bağlı olarak ortaya çıkar. Hal böyle olunca ilk seferde yoğurt mayaladığınızda istediğiniz gibi olmayabilir.  Peki ama taş gibi yoğurt nasıl mayalanır? Bu konu başlığını sizin için araştırdık.

Yoğurt Mayalama Evde Yoğurt Yapımı

Evde kolay yoğurt yapmak için öncelikle sütünüzü iyi kaynatmanız gerekmektedir. Sütü ne kadar fazla kaynatırsanız o kadar kesileceğini unutmamak dengeli bir şekilde kaynatmak gerekiyor. Benim bu konuda kullandığım ölçünün süt fokurdamaya başlayınca karıştırmaya başlayarak 15 dakika kadar sütü karıştırdığımı söylemek istiyorum.

Taş Gibi Yoğurt Nasıl Mayalanır

Sütünüzü kaynattıktan sonra bir süre için bekletmeniz gerekiyor. Tabi tercihen bu beklettiğiniz alan oda sıcaklığında olursa yoğurdunuz için artı puan kazanacağını da belirtmek gerekiyor. Yoğurdun ideal mayalanma sıcaklığının 400C olduğunu söyleyebiliriz. Termometreniz varsa bu durum son derece kolaylık sağlayacaktır. Termometreniz yoksa serçe parmağınızla sütünüzün içerisinde yanmayacak kadar sıcaklığa ulaşabilirsiniz. Daha sonrasında ise bir battaniyenin içerisine sütünüzü koyarak 5 litre süt için 2 yemek kaşığı olacak şekilde mayanızı ekleyebilirsiniz. Tencerede yoğurt mayalamak için bu durumun son derece yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Tahmini olarak 4.5 – 5 saat sonra yoğurdunuz hazır olacaktır. İyi mayalanması için sıcaklığını muhafaza etmesi, hareket etmemesi ve süreye sadık kalınması son derece önemlidir. Biraz önce bahsettiğimiz sıcaklığa özellikle dikkat ederseniz bu da kolay maya tutması için yeterli olacaktır. Yoğurt mayalamada zaman içerisinde görülen eksikliklerin ön plana çıkarılması ile birlikte yoğurdun daha kolay maya tutacağını söylemek söz konusudur.

Yorum yapın