İyi Çay Demleme Teknikleri

Ülke olarak doğudan batıya ciddi anlamda çay hayranlığımız var. Atasözlerimizde, adetlerimizde ve alışkanlıklarımızda yer alan çay oruçta bile en fazla özlenenler arasında yer alıyor. Peki ama iyi çay demlemek nasıl mümkün olur? İyi çay demlemek için ne yapmak gerekir? Bunları sizler için masaya yatırdık.

Öncelikle iyi çay demlemek için iyi bir demliğimiz ve kaliteli bir suyumuz olması gerektiğini hatırlatalım. Tadı bozuk ve yoğun kireç oranına sahip olan suyun çayımızın demlenmesine olumsuz etki yapacağınız ve çabuk acımasına neden olacağını söylemeden geçmeyelim.

iyi çay demleme

Çay demlemek için iki şeye dikkat etmek gerekiyor. Isıttığımız suyun sıcaklığı ve kaynama süresinin yanı sıra aynı zaman da çayı tükettiğimiz süre… Demliğe çok çay koymak çok demli bir çay ile karşılaşmanız anlamına gelir. Genellikle iyi çay markası olarak anlatılan markaların reklamlarında bile koyu renkli dem göze çarparken aslında dem her zaman için lezzet anlamına gelmeyecektir.

İyi Çay Demlemenin Sırları

Çay demlemek için öncelikle, suyunuzun altının çok sıcak kalmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. En fazla yarım dakika kadar suyunuzu kaynatın ve çayınızı bir anda yakmayın. Bunun yerine çayınızı biraz soğumuş bir su ile demlerseniz çayınız yanmadan demlenmeye başlayacaktır. Bu da iyi çay harmanı için son derece gerekli olan bir durumdur. Bu konuda bilinen en mantıklı işlem zamanında meydana gelen etkili demleme şekilleridir.

İkinci olarak altını çizdiğimiz başlık ise çayınızı demledikten sonra geçen sürenin önemidir. Eğer çayınızı demlediyseniz yarım saat içerisinde tüketmeniz önerilmektedir. Aksi takdirde çayınız acımaya başlayacak ve iyi çay demlemek artısından sizde kısa bir süre içerisinde uzaklaşmaya başlayacaksınız.

Hangi Demlik Kullanılmalı

Metal ve alüminyum demlik tavsiye edilmez. Zaten alüminyumun insan vücuduna zararları üzerinde pek çok araştırmalar yapıldığı bilinmektedir. En iyi demliğin porselen demlik olduğu söylense de ben evimde bakır demlik kullanıyorum. Oldukça memnun olduğumu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir