İshal Sonrası Halsizlik

İshal genelde yüksek ateş, bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklarla gelmektedir. Bu dönemde vücudumuz su, mineral ve vitamin kaybına uğrar. Hastalık sonrasında vücut halsizleşir ve yorgun düşersiniz. Şimdi bu durumdan nasıl kurtulabiliriz göz atalım.

İshal (diare) Kalın bağırsağın yeterince su emmemesi nedeniyle meydana gelen ve gün içinde dört defadan fazla tuvalete gitmeyle kendini gösteren sulu dışkılamadır. Dikkat edilmesi gereken ve özellikle küçük bebeklerde ölüm sebebi olarak ikinci sırada olduğu unutulmamalıdır. İshale sebep olan birçok hastalık da mevcuttur. Örneğin crohn hastalığı, dizanteri, kolera vb. gibi rahatsızlıklar ishale neden olur.

İshal ilacı

Genelde ishalde ilaç kullanılmaz. Yalnız geçmek bilmeyen ishal (en az 24 saat geçmediyse) karın ağrısı, halsizlik vb. şikayetler mevcut ise mutlaka bir doktora görünülmelidir. Bir bakteri ya da virüsün sebep olduğu ishallerde doktorun uygun gördüğü ilaçlar kullanılmalıdır. Vücut İshal dönemlerinde su ve mineral kaybettiğinden, su denge oranı korunmalıdır. Bol su ve sıvı besin takviyesi yapılmalıdır.

İshal halsizliğine ne iyi gelir derseniz, öncelikle dikkat edilmesi gereken yukarıda da belirttiğim gibi vücudun sıvı kaybını dengelemektir. Özellikle suyun yanı sıra, tuzlu ve şekerli sıvılar tüketmekte de fayda var. ( tuz sıvı kaybını en aza indirger, şeker de tuzun emilimini kolaylaştırır. ) İshal dönemindeyken beslenmeye dikkat edilmelidir. Pirinç lapası, patates çorbası, elma, havuç, kepekli ekmek, keçiboynuzu, muz, limon suyu ve bal gibi gıdalar ishale iyi gelen yiyecekler arasındadır.

İshal Yorgunluğu

Bilindiği üzere halsizliğin sebebi, vücuttaki minerallerin, vitaminlerin, tuz ve şekerin kaybından dolayıdır. Vücudu da enerji veren besin öğelerinin kaybı sonucu halsizlik oluşmaktadır. Bu yüzden ishal dönemlerinde beslenme çok önemlidir. İshal dönemlerinde bağırsakların çalışma hızın artıracak posalı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Yağsız ve posasız yiyecekler, acılı ve baharatlı yiyecekler ve kuru yemiş, çikolata tarzı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

İshal dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Korunmak için her zaman ellerimizin temizliğine, içtiğiniz suların, yediğiniz besinlerin temizliğine, aldığınız paketli gıdaların son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir. Önemli olan ishal olmadan önce, ishale sebebiyet verecek unsurlardan korunmaktır.

Yorum yapın