Ihlara Vadisi Giriş Ücreti 2023

Ihlara vadisi Kapadokya bölgesinde yer almaktadır. Dünyanın en büyük ikinci kanyonu niteliğindedir. Bu vadi Aksaray ilimizin Güzelyurt ilçesinin batısında yer almaktadır. Vadi başlangıç olarak Selime köyünden başlamakta ve Ihlara köyünde sonlanmaktadır.

Giriş Ücreti 2023

Giriş ücreti 2023 yılı için belirlenmiş olup buna göre 65 yaş üzeri ve müze kart sahiplerinden herhangi bir giriş ücreti alınmamaktadır. Bunun dışında kalan kesimler için giriş ücreti ise 50 TL’dir. Araçlı gelenler için park ücret 20 TL öğrenci ve öğretmenlere ise ücret indirimli olarak yansıtılmaktadır .

Ziyaret Saatleri

Ziyaret saatleri ise Nisan ile Ekim ayı arasında yaz ayından dolayı;  sabah 7.00 ile akşam 19:30 arasındadır. Ziyaret saatleri ise Kasım ile Mart ayı arasında Kış saati nazara alınmakta ve buna göre sabah 8:00 ile 17:00 arasındadır. Bu saatlerin dışında ziyarete kapatılmaktadır.

Ihlara Vadisi Jeolojik Yapısı

Vadi içerisinde bulunan Melendiz çayı oldukça derin olup, yamaçları çok dik tabanları ise oldukça dar konumda bulunmaktadır.  İklim vadide diğer bölgelere göre ılıman durumdadır. Vadinin taban kısmında bahçeler bağlar bulunmaktadır.

Vadinin başlangıç kısmında peribacaları ve tüf kolonileri mevcuttur. Tüf kolonileri ve peribacalarında kalınlık 100 metre civarında olup kuzeye doğru gidildikçe kalınlık azalma göstermektedir. Bu peribacaları Ürgüp Peribacaları ile aynı dönemde meydana geldiği düşünülmektedir.

Kaplıcaları ve Şifaları

Şifalı su kaynakları açısından oldukça zengindir. Ziga kaplıcaları şifa olarak pek çok hastalık tedavisinde kullanılmakla birlikte özellikle kadın hastalıkları ve romatizmalı hastalıklarda kullanılmaktadır. Bu kaplıcanın suları içildiğinde ise bağırsak, mide ve karaciğer hastalıklarına son derece iyi gelmektedir.

Merdivenlerinin Yapısı

Ihlara vadesinde kanyon kısmına gitmeniz için uzun sürecek bir merdiven yolculuğu yapmanız gerekmektedir. Kanyonun alt kısmında küçük ama farklı atmosferde doğal bir mağara bulunmaktadır.

Gittiğinizde muhakkak görmeniz gereken bu mağarayı görebilmek için 400 basamaktan fazla olan merdivenler adımlamanız gerekmektedir. Bu uzun merdivenlerin en güzel tarafı ise yorulduğunuz zaman doğal güzellikleri, tarihi dokuyu, büyüleyici atmosferini seyretme imkânı elde edersiniz.

Tarihi Kiliseleri

Vadide  kayaların içerisinde oyma suretiyle yapılmış 99 tane kilise bulunmaktadır. Bu kiliseler Hristiyanlıkta çok önemli bir yer kaplamaktadır. İsmi en çok bilinen ve ünlü olan kilise ise Kırk Damar Altı Kilisesi’ dir.

Yorum yapın