Geçmeyen Grip İçin Ne Yapmalı

Havalar soğumaya başlayınca herkesin gündeminde hastalıklar ve korunma yolları olur. İlk akla gelen ise griptir. Grip; üst solunum yollarının bakteriyel olarak iltihaplanması anlamına gelmektedir. Belirtileri ; burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik, ateş ve vücuttaki ağrılar olabilmektedir.

Geçmek Bilmeyen Grip !

Kış hastalığı olarak bilinen grip, insanların pek ilaç içmek istemediği bir hastalıktır. Zaten halk arasındaki “ ilaçla 1 hafta, dinlenerek 7 gün” deyimi de bu tezi doğrulamaktadır. Ancak ilaç tercih etmiyorsanız, vücudunuzun daha güçlü olabilmesi için bazı vitamin ve mineraller içeren sebze ve meyveleri tüketmelisiniz. Ayrıca bol bol sıcak bitki çayları da boğaz ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Gribe ne iyi gelir diye düşündüğümüzde en önemli alternatif çorbalardır. Sebze çorbaları çok daha yararlı olabilmektedir. Örneğin; doğranmış yarım lahana, 1 adet doğranmış soğan, 3 adet dilimlenmiş havuç ve 3 adet doğranmış kereviz derin bir tencerede yaklaşık yarım saat kadar haşlanır. Sonra içine 4-5 diş dövülmüş sarımsak ve 6 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil ilave edilip 5 dakika daha haşlanır. Daha sonra ise tencere ocaktan alınarak blenderden geçirilir. Son olarak da 1 limonun suyu çorbaya ilave edilir. Bu çorba içeriği açısından gribe karşı koruyucu sebzeleri içerdiği için oldukça faydalı olacaktır.

gecmeyen-grip

Gribe hangi vitamin iyi gelir ?

Çorbaların dışında, başka Gribe ne iyi gelir diye düşününce c vitamini bakımından zengin olan yiyecekler en çok önerilenler arasında yer almaktadır. C vitamini suda çözünebilen vitaminler arasında yer aldığı için, vücutta kalamaz, fazla olanı ter ve idrar yoluyla vücuttan atılır. Bu şekilde de gribin vücuttan uzaklaştırılması gerçekleşir.

Gribe iyi gelen yiyecekler ve içecekler

C vitaminin dışında haşlanmış balık, tavuk suyu, taze sıkılmış meyve suları, limonlu çay, zencefil çayı, ekinezya çayı, kuşburnu, adaçayı, papatya ve okaliptüs çayı da gribe karşı koruyucu olan besinlerin arasında yer almaktadır. Grip olduğunuz süre boyunca vücudunuzun susuz kalmamasına dikkat etmelisiniz. Örneğin sıcak, limonlu bitki çayları hem vücudunuzun susuz kalmamasını hem de öksürüğünüzün ve boğaz ağrınızın hafiflemesini sağlar. Ancak ağır, yağlı yemekler sindirimi zor olduğu için uzak durulmalıdır, çünkü vücut çok fazla enerji harcayacağı için iyileşme zorlaşır.

“Geçmeyen Grip İçin Ne Yapmalı” üzerine bir yorum

Yorum yapın