Gece Uyku Açmak İçin Yöntemler

Sınav haftasının geldiği şu günlerde uyku ile mücadelede neler yapılmalı konusuna eğileceğiz. Özellikle uykunun iyiden iyiye bastırdığı anlar sıralandığı zaman; gerçekten uyumamamız gereken anların ilk sırada yer aldığını söyleyebiliriz. Bu durum için farklı seçeneklerden yararlanılabilir ama ne olursa olsun çok fazla uyku ile mücadele edilmemesi gerektiğinin de altını çiziyoruz. Çünkü vücut ihtiyacı olandan daha az uyuduğu zaman çok ciddi sorunlar yaşayabiliyor ve grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara yakalanma ihtimalimizde artıyor.

Uyku Açma Yolları

İlk olarak en sık tercih edilen kafein kullanımının artırılmasından başlayabiliriz. Uykuya karşı direnmek için tüketilen kahve ve çay gibi maddeler içerisinde barındırdığı kafein miktarı ile daha uzun süre uyanık kalmanızı sağlayabilir. Ama devamlı olarak kafein kullanımının da belli bir süre sonra etkisini azaltacağı da unutulmamalıdır. Bunun için alternatif seçeneklere göz atmalı ve ona göre hareket etmeniz gerekmektedir.

uyku açma yolları

Uyku açmak için ne yapılabilir

Uyku açmanın en mantıklı seçenekleri arasında yürüyüş yer alıyor. Metabolizmanızı hızlandıran bu seçenek dikkatinizi de farklı yönlere çekerek uykunuzu açmanıza yardımcı oluyor. Çok uyku bastırdığı zaman biraz dışarıda turlayarak yürüyüş yapabilir ve bu sayede uykunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz. Bunların dışında kendiniz açısından uykuya dalışı kolaylaştırdığını düşündüğünüz noktalardan da uzak durmanız tavsiye edilebilir. Örneğin ders çalıştığınız alanın mümkün olduğu kadar yataktan uzak olması ve bu sayede uykuya dalmanıza yardımcı olan seçeneklerin uzaklaştırılması da söz konusu olmaktadır.

Uyku Açma Hareketleri

Çok uykunuz geldiği zaman olduğunuz yerde yapabileceğiniz birkaç basit uyku açma egzersizi ile uykunuzu açabilir ve uykuya dalmayı mümkün olduğunca öteleyebilirsiniz. Metabolizmanızı hızlandıran bu faaliyet uykuya dalma konusunda sizin için ciddi bir yardımcı olacaktır. Tüm bunların dışında canınızın çok sıkıldığı anlarda sizi eğlendirecek bir video izlemek yada biraz televizyon seyretmenin de uykuya dalmama konusunda size destek olabilir.

Uyku ve Duruş Önemli

Uyku açmak için kaçınılması gerekenlere bakacak olursak, kesinlikle aşırı rahat yada yatar pozisyonda bulunmamanız gerektiğinin altını çizelim. Fazla rahat etmeniz uykunun da etkisiyle hızlı bir şekilde uyku pozisyonuna geçmenizi sağlayacaktır.

Aynı zamanda aşırı tuzlu ve yağlı gıdaların tüketilmesi, tıka basa doymuş bir mideye sahip olmak gibi seçeneklerde uyku konusunda size baskı oluşturacaktır. Bunlara dikkat etmeli ve uyku konusunda mümkün olduğunca ne aç ne tok olmalı ve aşırı yağlı gıdalardan da uzak durmalısınız.

Soğuk Suyu Unutmayın

Çok uyku bastırdığı anlarda soğuk bir suyun altına girerek hem serinleyebilir hem de uyku anından kurtulabilirsiniz. Havanın soğuk olması durumunda yada hastalanmaktan korkmanız halinde de bunu yüzünüze su çarparak yapabilirsiniz. Bu sayede suyun etkisiyle hem kendinize gelir hem de sınav haftasında uyanık kalmak sorununu etkili bir şekilde çözebilirsiniz. Tabi ki en mantıklı olanı imkanınız dahilinde uykusuz gecelerden önce ders çalışmak yada uyku konusunda size baskı oluşturan nedenleri zamanında çözmektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir