Gastrite İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler

Günün yorgunluğunun ardından hepimiz güzel bir yemeği hak ederiz ama yemekten sonraki mide ağrısı her şeyi mahveder.

Midenin içinde bulunan koruyucu mukoza tabakasının mikrop kaparak iltihaplanmasından dolayı oluşan gastrit, özellikle yetişkin insanlarda daha fazla görülmekle beraber bakteriyel mikroplardan dolayı meydana gelmektedir. Tedavi süresi uzun olan gastrit yoğun bir antibiyotik kullanımını gerektirmektedir. Günümüzde her 5 insandan birinde gastrit mevcuttur, gastritin az belirtisi olduğu için teşhis edilmesinde zorluk yaşanmaktadır. Gastrit ilerledikçe derine iner ve ağrılarınız artarak şiddetlenir, gastritin ilerlemiş haline ülser denir. Tedavisi kolay olan hastalığın teşhisi zor olduğundan dolayı uzun sürmektedir.

Gastrite iyi gelen bitkiler

Darıfülfül

Darıfülfül bitkisi mikropları öldürür, bakterileri yok eder ve kanı temizler. Midedeki mikrop ve bakterileri öldüren darıfülfül gastrite iyi gelmektedir.

Deniz kadayıfı

Deniz kadayıfının içinde bulunan musilaj etkisi yumuşatıcıdır ve midedeki zarar gören dokuları onarır ve gastriti düzeltir.

Papatya

Papatya içinde bulunan gaz giderici özelliği ve iltihap sökücü habi reaksitonu sayesinde midede oluşan gazın dışarı atılmasını sağlar ve iltihabı söker bu sayede gastriti iyileştirir ve ağrıları önler.

Gastrite İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler

Mısır

Mısır A vitamini bakımından en zengin sebzelerdendir. Mısır içinde bulunan A vitamini sayesinde midede oluşan asidi azaltır.

Nane

Nane hazmı kolaylaştırıcı olmakla birlikte aynı zamanda mide de ve bağırsakta bulunan gazı alarak gastritin iyileşmesinde önemli rol oynar.

Pelinotu

Pelin otu vücudun gastrit sırasında kaybetmiş olduğu mide suyunu vücuda sağlayarak gastrit ağrılarını önler.

Meyan kökü

İçinde bulunan asparagin ve reçine sayesinde midede oluşan mikropları kırarak gastriti geçirmektedir.

Hatmi

Hatmi iltihap sökücü ve midenin su salgılamasını sağlamaktadır, gastritte kaybedilen suyu geri sağladığı için mideyi rahatlatır ve gastriti geçirir.

Gastritin tedavisi

Gastrit ameliyatı yoktur, gastrit midenin fazla asit salgılamasından dolayı oluşur. 2 hafta boyunca doktor kontrolü altında antibiyotik içmeniz ya da makalemizde bulunan şifalı bitkiler ve bitkisel çözümleri uygulamanız gastriti düzeltecektir.

Reflü

Reflü nefes borusunun asildi gıdaları asiden arındırma özelliğini kaybetmesinden dolayı meydana gelir ve gastritle karıştırılabilir.

Mide yanması

Mide yanması mide asidinin artmasından dolayı meydana gelen gastrit, reflü ve ülser gibi hastalıklardan dolayı oluşmaktadır.

Gastrite bitkisel çözüm

1 tatlı kaşığı balı 1 su bardağı kaynamış suyun içine atıp karıştırın, karıştırdıktan sonra 1 limonu ortadan kesin ve yarım limonu bal suyunun içine sıkın. Günde 3 defa olmak üzere sabah, öğle ve akşam içiniz.

1 su bardağı kaynamış suyun içine 20 gram civanperçemi otu atınız ve 10 dakika durup demlemesini bekleyiniz. Demledikten sonra günde 2 defa sabah ve akşam içiniz.

1 su bardağı kaynamış suya 15 – 20 gr. Siyah üzüm atınız. Attıktan sonra 15 dakika bekleyip demlemesini ve soğumasını bekleyiniz. Soğuduktan sonra siyah üzümleri sudan arındırınınız. Her sabah aç karnına içiniz.

Gastrite iyi gelen besinler

Beyaz peynir suyunun da gastrite iyi gelmektedir.

Pelin otu şişkinliği alır ve iltihabı önler.

Meyan kökü iştahı açar ve hazımsızlığı giderir.

Deniz kadayıfı akciğerleri temizler ve öksürüğü önler.

Mısır magnezyum bakımından zengindir mikrop önleyicidir.

Nanenin içinde bol bol C vitamini vardır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Papatya çayı soğuk algınlığına iyi gelir.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın