Ekranım Kaç İnç

İnternette yeterince bilginin yer almadığı bir konuya değinmek istiyorum. Genellikle insanlar ekranlarının kaç inç olduğunu bilgisayarlarını satın alırken öğreniyorlar. Böyle bir durum olmadığı zamanda ekran kaç inç sorularını internete yazıyor olsalar da net bir cevaba ulaşmanın mümkün olmadığını görüyoruz. Peki ama ekran kaç inç olduğu nasıl öğrenilebilir? Bunun için sıklıkla tercih edilen bir yöntem var mıdır?

Laptop Ekranım Kaç İnç

Genellikle ekranınızın masaüstü yada dizüstü olması bu cevaba ulaşmak için çok da değişmeyecektir. Bu bakımdan ekranın boyutlarını bilmek için birden fazla yöntem kullanılabilir. Bunun için kullanılan ilk yöntem ekranın çevresinde bulunan etiketleri incelemek olacaktır. Etiketlerde illa ki monitörünüzün marka ve modeli ile ilgili bir teknik bilgi yer alır.

Ekranım Kaç İnç

Bu teknik bilgiyi google a yazmanız durumunda ekranınızın kaç inç olduğunu net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Genellikle ekran kartının seri numarasının yanında yazan rakamlar ekran boyutunuzun inç olarak içeriğini anlatır. Mesela AAAAA 1902 yazıyorsa ekranınız büyük ihtimalle 19 inçtir. Bunu internete yazdığınızda da ekranınızın kaç inç olduğunu görebilirsiniz.

Bir İnç Kaç Cm’dir

Ekranınızın boyutları, ekranın çapraz olarak ölçülmesi sonucunda öğrenilebilir. Biz Türkiye’de cm yi kullandığımız için inç cetveli bulmak kolay olmayacaktır. Bunun yerine ekranınızı paralel olarak ölçebilir ve çıkan değeri 2.54’e bölebilirsiniz. Bir inç 2.54 cm olduğu için ekranınızın tam olarak kaç inç olduğunu bu şekilde daha rahat bir şekilde bulmanız mümkün olacaktır.

Yorum yapın