Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti, Tarihi, Ziyaret Saatleri

İstanbul’da bulunan Dolmabahçe Sarayı, turistik gezilerde en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir.

Dolmabahçe Sarayı Tarihi

İstanbul Boğazı’nın yanı başında bulunan Dolmabahçe Sarayı Osmanlı Devleti padişahlarından Sultan Abdülmecit tarafından 1856 yılında inşa ettirilmiştir. Dolmabahçe Sarayı’nın mimarları ünlü Balyan ailesidir. İstanbul’da birbirinden değerli pek çok esere imza atan Balyan ailesi Dolmabahçe Sarayı’nı da eşsiz bir mimari örneğiyle hayata geçirmiştir.

Dolmabahçe Sarayı’na bağlı olarak aynı anda Dolmabahçe Saat Kulesi ve Dolmabahçe Camii de Garabet Amira Balyan ve oğlu Nigoğos Balyan tarafından inşa edilen eserlerdir.

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Saatleri

Dolmabahçe Sarayı’nın ziyaret saatleri 2019 yılı itibariyle Perşembe ve Pazar günleri hariç her gündür. Dolmabahçe Sarayı, saraya bağlı köşk ve kasırlar Pazar ve Perşembe günleri ziyarete kapalıdır. Dolmabahçe Sarayı açık olduğu günlerde saat 09.00 ile 17.00 arasında ziyaretçilere kapılarını açar. Cumartesi günü açıktır.

Dolmabahçe Sarayı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’un en güzel bölgelerinden birinde yer alan Dolmabahçe Sarayı’na pek çok farklı ulaşım aracıyla gidilebilir.

İstanbul Beşiktaş’ta yer alan Dolmabahçe Sarayı’na nasıl gidilir Anadolu Yakası’ndan gelmek isteyenler Kabataş İskelesi’ne gelerek buradan yürüme mesafesinde olan saraya kolayca ulaşabilir. Kadıköy- Kabataş ve Üsküdar- Kabataş vapurlarına binip Kabataş iskelesinde inerek Dolmabahçe Sarayı’na ulaşım sağlanabilir.

İstanbul Avrupa Yakası’ndan Dolmabahçe Sarayı’na ulaşmak için de birçok ulaşım aracı kullanılabilir. Taksim bölgesinden feniküler metroya binerek Kabataş durağına ulaşılabilir. Kabataş durağı Dolmabahçe Sarayı’na birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir.

Saraya bir diğer ulaşım yolu ise tramvay hattıdır. Bağcılar- Kabataş tramvay hattının son durağı olan Kabataş durağında inilerek yine yürüme mesafesinde olan Dolmabahçe Sarayı’na kolayca ulaşılabilir. İstanbul içerisinde yer alan bazı otobüs hatları da Dolmabahçe Sarayı’na yakın mesafeden geçmektedir. Beşiktaş yönünden gelen otobüslerle Dolmabahçe Sarayı’na rahatlıkla ulaşılır.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti Ne Kadar?

İstanbul’da yer alan Dolmabahçe Sarayı’nın giriş ücretleri 2019 yılı itibariyle tam ve öğrenci olarak iki kategoride değerlendirilmektedir.

Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti 2019 yılında Selamlık bölümü için 60 lira olarak belirlenmiştir. Öğrenciler için Dolmabahçe Sarayı Selamlık bölümü giriş ücreti ise 30 liradır. Aynı zamanda Dolmabahçe Sarayı içerisinde yer alan Harem, Camlı Köşk ve Saat Müzesi ziyaretleri için ekstra ücret ödenmektedir.

Dolmabahçe Sarayı Harem, Camlı Köşk ve Saat Müzesi ziyaret ücreti 40 liradır. Harem, Camlı Köşk ve Saat Müzesi öğrenciler için ziyaret ücreti ise 20 lira olarak belirlenmiştir.

Dolmabahçe Sarayı’nda Müze Kart Geçerli Mi?

Dolmabahçe Sarayı TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından işletildiği için Müze Kart ile giriş yapılamaz. Müze Kart sadece Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından işletilen yerlerde geçerlidir.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın