Çocuk Parası İçin Nereye Başvurulur

Ülkemizde, sigortalı olarak çalışmakta olup da çocuk sahibi olan çalışanlarımız için bazı yardımlar ve ödenekler düzenlenmektedir. Bunlar elbette çok yüksek rakamlar değildir. SGK çocuk parası için çocuğunuzun size ait olduğuna dair belgeniz olması gerekir. Ancak, yine de aile bütçesine ek katkıları olduğu söylenebilir. Bu ödenekler, çalışanların 0 ile 18 yaş arasındaki çocuklarını kapsamaktadır. Hem kız, hem de erkek çocuklar yararlanabilmektedir. Ödenekler, her ay maaş ile birlikte yatmaktadır. Bu ödenekten yararlanmak için en önemli ve mutlaka olması gereken şart sigortalı olarak çalışmaktır. Çalıştığınız kurumun bağlı olduğu muhasebecinize doğum belgesini sunarak çocuklarınızın olduğunu belgelemeniz gerekmektedir. Bu şekilde, her ay maaşınıza ek olarak çocuk yardımı da alabilirsiniz.

Çocuk parası alma şartları

Öz evlatlarınızın doğum belgesini sunarak çocuk yardımı alabilirsiniz. Bunun yanında, resmi şekilde evlat edindiğiniz veya resmi ve kesinleşmiş bir mahkeme kararı ile bakımınıza verilen çocuklar için de bu ödenekten yararlanabilirsiniz. Tabii, çocukların 0 ile 18 yaşları arasında olması gerekmektedir. Ödenek miktarı, 0 ile 6 yaşları arasındaki çocuklar için farklı 6 yaş ve üzeri çocuklar için farklıdır. Cüzzi bir miktar olsa da bütçenize az da olsa katkı sağlayacaktır.

Çocçuk parası için nereye başvurulur

Hali hazırda işsiz iseniz ve işsizlik maaşı alıyorsanız, bu durumda yine maaş alma süreniz içinde çocuk yardımı ödeneğinden yararlanabilirsiniz. Bu durumda, İŞKUR a başvurmanız ve talepte bulunmanız gerekmektedir. Ödemeler aylık katsayı üzerinden her sene değişmekte ve artmaktadır. İlköğretim yaşına gelen kız ve erkek çocukları, 0 ile 6 yaş grubuna göre daha fazla ödeme almaktadır. Bu durumda, devlet, eğitim masraflarını da düşünerek hareket etmektedir. Sigortalı olarak yasal hakkınız olan bu yardımı almak için sadece birkaç belgeyi sunmanız yeterlidir. Maaşınız ile birlikte alacağınız ve devlet tarafından tanınan hakkınızı kullanmayı ihmal etmeyin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir