Çiçek Diplerindeki Sinekler Nasıl Gider

Çiçek sevgisi, boylarının büyümesi, renklerinin açılması ve daha az yaprak dökülmesi için farklı seçenekleri değerlendirmemizi gerektiriyor. Ben genellikle saksılarımda kesinlikle kimyasal kullanmıyorum ama son zamanlarda internette çiçeklerde sinek nasıl gider sorusunu çok aratır oldum.

Çiçek Diplerindeki Sinekler Nasıl Gider

Öncelikle sorunun kaynağını bilmek son derece önemlidir. Ben küçük sinekler için ilaç kullanımını en son çare olarak kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bir kaç farklı doğal yöntem bulunuyor. Bunları açıklamadan önce sorunun kaynağını masaya yatıralım.

  • Çiçeklerinizi çok sulayıp, saksı tabağında sineklenme mi oluşturuyorsunuz?
  • Çiçeklerinizin çürüyen yapraklarını toplamıyor musunuz?
  • Toprak değişimi yaptınız mı?
  • Evcil hayvanınız var mı?

Bu soruların cevaplarına göre farklı yöntemler denenebilir. Sineklerle mücadele de farklı seçenekler olmasına rağmen çok sulamadan kaynaklanan yada çürümenin neden olduğu sineklerin ciddi anlamda sorun ortaya çıkardığını söyleyebiliriz. Televizyonlarda ara sıra denk geldiğimde benzer sorunlarla çok sık karşılaşıldığına şahit olmuştum.

Saksı Sineklerine Doğal Çözüm

Piyasada satılan saksı torflarının bir kısmının doğal gübre yada yoğun humus ihtiva ettiği doğrudur. Bu toprakların saksı toprağı ile değiştirilmesi de doğal olarak gübre etkisine bağlı olarak saksı da sineklenmenin yoğun olacağı anlamına gelir. Dilerseniz saksı diplerinize portakal limon kabuğu rendeleyebilirsiniz. Kesin bir çözüm verip vermeyeceği mevsime toprağın yapısına bağlı olarak değişecektir. Kesin çözüm arıyorsanız saksınızın bir kısmının (bana kalırsa üçte biri yeterlidir) toprağının boşaltılarak bahçe toprağı eklenmesidir. Bahçede ki gübresiz humussuz toprak saksı da özellikle saksı toprağında sinek oluşumuna neden olacak ortamın önüne geçecektir. Bizi yorumsuz bırakmayın.

Yorum yapın