Buzdolabı Neden Terleme Yapar

Havalar ısınmaya başladı, tabi ki haliyle buzdolapları ve klimalarında iyiden iyiye mesailerinin artmaya başladığını da söylemek yanlış olmayacaktır. Kısa bir süre öncesinde bir okurumuzun yazdığı yoruma istinaden buzdolabı terleme yapıyor sorusunun cevabından başlayalım. Öncelikle buzdolaplarının terlemeleri markalara bağlı değildir. Bu sebepten neden terlediği sorularının cevaplarına göz atmak gerekiyor.

Buzdolabı Camı Buğulanması

Standartlar gereğince buzdolabınızın camında (dış camında) buğulanma olmaması gerekmektedir. Aslına bakarsanız iç camında da buğulanmama olmaması gerekir. Yine de dış cam daha büyük önem arz eder.

  • Çok sıcak günlerde
  • Doğrudan güneş ışığı alan buzdolaplarında
  • Çok açılıp kapanması durumunda
  • Fitillerinde çürüme yada deforme olması durumunda
  • İçinde kapağı açık sıvı unutulduğunda

Yukardaki durumlarda buzdolabının terleme ihtimali göz önüne alınmalıdır. Bunun dışında teknik servisten destek almak gerekebilir. Aksi halde buzdolabınızın başka bir sorunun oluşması da muhtemeldir.

Buzdolabı Neden Terler

Herhangi bir markadan bahsetmeyecektim kendi buzdolabı terleme yapıyor sorusunu Google’a sorduğum aklıma geldi. Evde kullandığım buzdolabının da terleme yaptığını söyleyebilirim. Sebebini araştırdığım zaman fitillerinin iyi kapanmadığını ve mıknatıs özelliğini kaybettiği için hafiften açılma yaptığını öğrendim. O sebepten bu sıcak günlerde buzdolabınızı iyice kontrol etmeden bir suçlu ilan etmemek gerektiğinin de altını çizmiş olalım.

Buzdolabının Nemini Almak İçin

Yeni tip buzdolapları için bu durumun önleminin alındığını belirtmem gerekiyor. Eski bir buzdolabına sahipseniz nem önleyiciler kullanabilir yada yukarda bahsettiğimiz terleme sebeplerini çözerek sorunu daha hiç ortaya çıkmadan yok edebilirsiniz. Buzdolabının neminin son derece önemli bir sorun olduğunun standartlarda da altının çizildiğini belirtmemiz gerekiyor.

Derin Dondurucu Neden Terleme Yapar

Aşağı yukarı aynı sebeplerle terleme yapacaktır. Derin dondurucular yaptıkları işi daha hassas gerçekleştirdiği için kapağının çok fazla açılmaması gerekmektedir. Bunun dışında güneş ışığından yada bulunduğu ortamın aşırı sıcak olmasından da uzak durmak sağlıklı olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir