Başladığım İşi Bitiremiyorum

Yapacağınız bir işi ertelemek, yapabileceğiniz en kolay şeylerden birisidir çünkü hiç bir şey yapmıyorsunuzdur. İşinizi ertelemeyin ve çalışmaya başlayın! Bu makaleyi okuduktan sonra yapacak listenizdeki maddelerin üstünü karalamaya başlayacaksınız çünkü sizi başladığınız işi bitirmekten alıkoyan 10 yanlış hareketi öğreneceksiniz.

Yanlış başlama noktası seçiyorsunuz

Oturmuş kara kara yapılması gereken projeyi düşünüyorsunuz ve daha henüz proje üzerinde çalışmaya başlamadınız bile. Bilmediğiniz tek şey bu projenin üstesinden nasıl gelebileceğiniz. Muhtemelen proje üzerinde çalışmayı sonlandırmak üzeresiniz çünkü yanlış yerden başladınız. Şöyle bir kenarda durup projenize farklı bakış açılarıyla bakın ve bu projeye yeni bir yaklaşım olup olamayacağını belirleyin. Muhtemelen sizi motive edecek güzel bir yaklaşım bulacak ve hemencecik projenizi başarıyla sonlandırabileceksiniz.

Mükemmeliyetçisiniz

Projenizin mükemmel olmasını istiyorsunuz, gayet normal. Fakat mükemmeliyetçi olmayın. Yapabildiğiniz herşeyi yapın fakat eğer herşeyin mükemmel olmasını isterseniz, herşeyin mükemmel olamayacağı konusunda endişe duymaya başlarsınız. Ve bu durum sizin daha başlamadan projeyi sonlandırmanıza yol açabilir. Kendinizi olabildiğince projenize adayın ve ortaya çıkacak sonuçlardan gurur duyun.

Başarısızlık korkusu taşıyorsunuz

Eğer mükemmeliyetçi bir yapıya sahipseniz, muhtemelen başarısız olmaktan korkuyorsunuz. Projenizin tahmin ettiğiniz kadar iyi olmayacağı ve sonunda cezalandırılacağınızı düşünüyor ve kaygılanıyorsunuz. Başarısızlığı düşünmeyin bile! Başarısız olmanız, projeyi hiç yapmamanızdır. Görevlerinizi adım adım yerine getirin ve yapabildiğinizin en iyisini yapın. Durum böyle olunca başarısız olmanız için bir sebep bulunmuyor.

Yapılacak olan işi hafife alıyorsunuz

Proje size verildiği zaman sakince oturun ve beyin fırtınası yapın. Farklı yaklaşımlar ve hedefler bulmaya çalışın. Bu projeyi ne kadar sürede tamamlayabileceğinizi düşünün fakat gerçekçi olun. Verilen görevleri hafife almayın. Verilen görevleri son dakikada tamamlayabileceğiniz düşüncesine hiç kapılmayın. Yapılması gerekenleri küçük parçalara bölün ve kendinize bir bitiş tarihi koyun. Her bir ufak görevi teslim tarihinde bitirdiğinizden emin olursanız, projenizin bitiş süresi geldiğinde projeniz tamamen hazır durumda olacaktır.

basladigim-isi-bitiremiyorum

Çok yönlü hedefler belirliyorsunuz

Yapılması gerekenler üzerinde detaylı çalışma yaptınız ve bitiş sürelerini ve hedeflerinizi belirlediniz. Fakat tüm hedefleriniz ileriye dönük mü? Sizi yolunuzdan saptıracak çok yönlü hedefler belirlemeyin. Projeniz üzerinde çalışırken farklı yaklaşımlarla hareket etmek iyidir fakat farklı yol ve yöntemler, sizi hedefinizden saptırır.

Karar Alamıyorsunuz

Projeniz üzerinde çalışırken ilerici bir tutuma sahip olmaya özen gösterin. Ne yapacağınızı karar veremediğiniz bir nesne ya da aşama üzerinde takılı kalmayın. Olasılıklar ve olası sonuçlar üzerinde çok fazla zaman harcamak projenizi geciktirecek ve var olan ilhamınızı kaybetmenize yol açacaktır. Kararlı olun. Çeşitli kararları verebildiğiniz takdirde projeniz ilerlemeye devam edecektir.

Zaman ayırmıyorsunuz

Ertelemeden bahsediyorum. Projenize zaman harcamanızdan değil. Proje bitimine kadar görevleri tamamlamak için yeterli zamanı ayırdığınızdan emin olun. Proje bitiminden sonra rahatlayacak çok fazla zamanınız olacak. Proje üzerinde çalışırken zamanınızı hiçbirşey yapmayarak harcamayın.

İleriye dönük değilsiniz

Bu adımların hepsi, sizin ilerlemenize yardımcı olacak adımlardır. Kararlar alın, hedefler belirleyin, başarmak istedikleriniz ve başarabilecekleriniz hakkında gerçekçi olun. Bu size projenizi tamamlamanız için gerekli olan ilhamı verecektir. Projenizi tamamlarken eğlenmeyi de unutmayın!

Odaklanmıyorsunuz

Projeniz üzerinde çalışıyor ve ilerleme kaydedemiyor musunuz. Projenize zaman ayırıyor, projenizle ilgili karar alıyor ve hedefler belirliyorsunuz fakat hiçbir şey işe yaramıyor mu? Projenize odaklandınız mı? Belki de bir amaç için tamamen kendinizi vermiyorsunuzdur. Projenize konsantre olduğunuzdan emin olun. Böylece tüm parçaları rahatlıkla yerine koyabilecek ve daha rahat ilerleyeceksiniz.

Tünel’in sonunu göremiyorsunuz

Tamamlanması gereken bir göreviniz var fakat tamamlandığında ortaya nasıl birşey çıkacak bilmiyorsunuz. Herşey başlangıçta güzel fakat bu güzelliğin sonunda da olacağından emin olun. Tünelin sonunda ışık var! Projenizin sonuçları ve sonlandığında nasıl bir hal alacağı konusunda en azından bir fikir olmanız gerekmektedir.

Yorum yapın