Antifriz Ne Zaman Değişir

Kış kapıda yavaş yavaş kendini hissettirmeye başlayan soğuk havalarla birlikte araçların kış bakımlarının da tamamlanması gerekiyor. Öncelikle kışlık lastik konusu ile bu başlığa giriş yapmıştık. Gözden kaçan ama son derece önemli olan antifriz konusu da ikinci başlığımızı oluşturuyor. Peki ama antifiriz ne zaman değişir, nasıl değişir, hangi antifiriz konulmalı? Bu soruların cevaplarını sizin için araştırdım…

Antifiriz Son Kullanma Tarihi

Bazı malzemecilerin ellerinde kalan antifriz son kullanma tarihi geçmiş antifrizleri verdiği bilinen bir gerçektir. İlk bakışta çok önemli görülmese de aracın sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunda özellikle antifriz son kullanma tarihine dikkat etmenizi tavsiye ederim. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri satın almamanız gerektiği gibi aracınızda bulunacağı süreyi de göz önüne alarak satın almanız gerektiğini hatırlatayım. Örneğin son kullanma tarihine 3 ay kalmış bir ürünün aracınızda da 3-5 ay bekleyeceğini düşünerek satın almanız gerekiyor.

Antifiriz Değişimi Fiyat

İlden ile ustadan ustaya değişiklik gösteren bir konu olduğu için net bir rakam belirtmek doğru olmayacaktır. Çoğunlukla antifriz koyulması 20 – 30 TL lik  işçilik isteyen bir işlemdir. Yine de devamlı olarak gittiğiniz bir ustanız varsa sadece antifriz parasına bu işlem yaptırılabilir. Benim şahsi tavsiyem bu rakamın üzerine çıkmamanızdır. Kesinlikle işlemden önce işlem ücretini sormanız gerektiğini belirtirim.

Antifriz Renkleri Ne Anlama Gelir

Bilindiği üzere aracın yaşına, motoruna göre farklı antifrizler tercih edilmektedir. Kırmızı, turuncu, mavi, yeşil renkli antifrizler genellikle içerik ve özellik bakımından bu renklere ayrılır. Aracınızın kullanım klavuzunda nasıl bir antifiriz tercih edilmesi gerektiği belirtilmektedir. Bunun yanı sıra siz kendinizde antifirizinizi bu özelliklerine göre satın alabilirsiniz. Özellikle kış aylarının çetin geçtiği bölgelerde yaşayanlar antifriz koyma dönemlerine dikkat ederlerse motorun uzun ömürlü olması için son derece büyük bir önem teşkil edecektir.

Antifiriz Bozulurmu

Herşey gibi antifrizde bozulur. İçerisinde barındırdığı donmayı engelleyici maddeler zaman içerisinde özelliklerini yitirecek ve antifriz ilk zamanlara göre giderek düşen bir performansa sahip olacaktır. Özellikle karasal iklimin yoğun olduğu bölgelerde yıllık değiştirilmesi tavsiye edilen antifrizler için bu durumun durduğu yerde bozulan bir özelliğe sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir