Açık Yaraya Ne İyi Gelir, Ne Yapılmalıdır ?

Bugün ülkemizde ve dünya da sağlık ocağı, hastane gibi sağlık kuruluşlarının acil servisleri en çok küçük yaralanma vakaları ile ilgilenmektedirler. Çünkü gündelik yaşamın içinde hepimizin başına gelebilen ufak tefek kazalar mutlaka bir cerrahi pansuman gerektirmektedir. Bu tip durumlar çok sık yaşandığı için açık yaraya ne iyi gelir konusunda kendimizi de bilinçlendirmeliyiz.

Açık Yara Pansumanı

Vücudunuzun her hangi bir yerinde bir kaza sonucunda açık bir yara oluştuysa buna hemen bir müdahale şarttır. Bir yaranın kapanması ve hızlı bir şekilde iyileşme sürecine girmesinde ilk müdahale çok önemlidir. Bu müdahalelere genel olarak verilen isim tıp dilinde pansumandır. Yine bu yaraların iyileşmesinde yaranın türü ve genişliği de çok önemli rol oynamaktadır. Tabi bunlara ek olarak yara sahibi olan kişinin fiziksel durumu, yaranın hijyeni ve tedavisi de çok önemli faktörlerdir. Yara sahibi kişinin fiziksel durumundan kasıt, bazı insanların teni kendini çok çabuk toparlar. Çok fazla bir müdahale gerektirmez. Fakat bazı insanlarda ise tam tersine ciltlerinde oluşan yaralar pek kolay kapanmaz. Böyle durumlarda biraz daha hassas yaklaşılmak zorundadır.

Açık Yaraya Ne İyi Gelir

Açık yaraya ne iyi gelir

Açık yaraya ne iyi gelir denildiği zaman öncelikle 3 önemli evre vardır. Bu evreler;

İnflamasyon evresi; Yaralanmadan hemen sonra yaşanan 2 – 5 gün arasında değişen yaranın büyüklüğü ve tedavisine göre değişiklik gösteren evredir.

Çoğalma Evresi; Bu dönem de fibroblastlar, perisitler ve keratinositler denilen yeni hücreler oluşmaya ve çoğalmaya başlar. Bu yenilenen hücreler daha önce hasar gören hücrelerin yerlerini alırlar.

Şekillenme Evresi; Bu evre de hasar gören cilt normal deri dokusuna dönüşür. Yaralanma evrelerinin en son aşamasıdır ve iyileşmenin gözüktüğü, normalleşme evresidir. Açık yaraya ne iyi gelir konusunda buraya kadar yaralanmaların evreleri hakkında bilgiler verdik. Şimdiden sonra da sizlerin evinizde yapabilecekleriniz hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Unutmayın açık yaralarda ilk müdahale her zaman çok önemlidir.

Yara hemen nasıl geçer

İlk olarak pansuman işlemine geçmeden evvel, yaralanma esnasında oluşan kir ve döküntülerden yarayı arındırmalısınız.

Pansuman işleminize hidrojen ve peroksit dökerek başlamalısınız. Yaranın bir anda kabardığını ve mikroplarından arındığını göreceksiniz.

Yarayı tamamen kuruttuktan sonra antibiyotik merhem sürün. Bu hem mikropları öldürür hem de tedavide cildinize yardımcı olur.

Yarayı korumak ve ıslatmamak adına bandajlamanızın faydası olacaktır. Fakat bandaj ıslanırsa, hemen çözüp kuru bir bandajı sarın.

Yaranın durumuna göre bu işlemi günde 1 veya 2 defa tekrarlayın.

Yara tamamen kapanınca da yara izlerini yok eden jel kremlerden destek alarak tamamen cildinizi yaradan arındırabilirsiniz. Açık bir yaraya ne iyi gelir konusunda son olarak eklemek istediğimiz, enfeksiyonu engellemek için alkol veya antiseptik bir ajan uygulaması da bu yaraların tedavisi sürecinde çok başarılı sonuçlar verecektir.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın