13 Sayısı Neden Uğursuz Sayılır ?

Sayılar hayatımızın bütününü kaplıyor. Aldığımız nefesin sayısı, oturduğumuz evin numarası, uçak veya otobüslerdeki koltuk numaramız, sınavlarda başarımızın göstergesi kısaca hayatımızda her şeyi sayılarla ifade ediyoruz. Sayılar hayatımızda bu kadar etkili olduğu için bazı kültürlere göre uğursuz sayılar veya uğurlu sayılar vardır. Bu sayılardan biride 13’tür. Çoğu kültüre baktığımızda 13 sayısı karşımıza uğursuz bir rakam olarak çıkar.

13 Neden Uğursuzdur

13 rakamının uğursuzluğuna o kadar inanılmıştır ki insanlar ayın 13. gününde olan rezervasyonlarını iptal ederler, uçak veya otobüslerde 13. koltuğu tercih etmezler, ayın 13’ünde olan bütün rezervasyonlarını iptal ederler, bina numarası 13 olan evlerde yaşamazlar, evlerinin 13. katta olmamasına dikkat ederler. Bu listeyi bu şekilde uzatabiliriz. 13 sayısının uğursuz olduğu çok fazla tolum vardır. Fakat dünya genelinde uğursuz bir rakamdır diyemeyiz.

13 rakamını kullanılmadığı birçok yer görebiliriz. Örneğin bazı oteller 13. Kata 12A ismini vermektedir. İşin en ilginç kısmı ise Hamurabi Kanunlarında 13. Madde yoktur. Bunların yanı sıra NASA uzaya göndermek için fırlattığı Apollo 13’ün başarısız olmasının sebebi olarak 13 rakamını görmektedir.

13 Sayısının Uğursuzluğu

13 sayısının uğursuzluğuna inanılmasının sebebi Hz. İsa dönemine hatta daha öncesine kadar dayanmaktadır. Bazı araştırmalar Hz. İsa son akşam yemeğini yediği sıra etrafında 13 süvari olduğu için uğursuzluk getirdiğine inanılır. Asıl çıkış noktası ise mitolojik zamanlara dayanmaktadır. Bir inanışa göre İskandinavya’da Vikinglerin büyük ve ünlü tanrısı olan Odin ve Frigga’nın kızı Nanna’nın eşi olan güzelliğin tanrısı olarak görülen Balder bir şölen verir. Bu şölene sadece 12 kişi davetlidir. Fakat yalanların tanrısı olan Loki davetli olmamasına 13. kişi olarak rağmen bu şölene ortak olur. Loki şölende çıkardığı bir tartışma ile  Balder’in hayatına son verir. Bu anlatı dillenir ve İskandinavya’dan bütün Avrupa’ya yayılır. O zamanlar ki Hıristiyan din adamları da bu anlatıyı Hz. İsa’nın öldürüldüğü gece olan 13 süvari ile bütünleştirir ve 13’ün uğursuz bir rakam olduğuna inanılır. 13’ün uğursuzluğu da o günlerde şimdiye kadar gelmektedir.

13 Sayısının Gizemi

13 sayısının uğursuz olarak gören kültürlerin çok fazla olduğunu belirttik fakat bazı kültürlerde 13 uğurlu olarak da sayılmaktadır. Örneğin; Meksika kültürüne göre 13 uğurlu bir sayıdır. Fakat İbrani kültürüne göre 13 sayısı uğursuz bir sayıdır. İbrani kültüründe uğursuz olmasının sebebi ise İbranice’de 13. harf “M” harfidir ve M harfi İbranilere “mavet” yani “ölüm” anlamını simgeler.

13 Sayısı ve İslam

Türk ve Müslüman topluluklarında aslında 13 uğursuz bir rakam sayılmaz aksine tuhaf bir şekilde tarihimiz de 13 rakamına çok rastlarız. Örneğin; Türklerin Müslüman oluş tarihi 751’dir, İstanbul’un fetih tarihi 1453’tür, Bizans İmparatorluğu ile olan ilk savaşımız ve aldığımız en büyük galibiyetlerden birisi olan Pasinler Savaşı’nın tarihi 1048’dir. Her tarihin rakamını kendi içinde topladığımız taktirde 13 sayısı karşımıza çıkar. Bunların dışında ise yapılan 13. Haçlı Seferinde, Haçlıları büyük bir mağlubiyete uğrattığımızı da tarihteki 13 rakamının Türkler üzerindeki etkisine ekleyebiliriz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir