Yurt Dışına En Kolay Nasıl Para Gönderilir

Yurtdışına para göndermek maliyetli ve pek çok açıdan riskleri olan bir işlemdir. Genellikle bankalar aracılığı ile yapılan bu işlemler günümüzde farklı altyapıları kullanan şirketlerin ortaya çıkması ile daha az maliyetli ve düşük risklerde gerçekleştirilebilmektedir. Kısaca yurt dışına para gönderme yolları nelerdir? Özetlersek;

Paypal ile yurt dışına para gönderme

En sık kullanılan para gönderme yöntemidir. Paypal para aktarımı sırasında yalnızca mail adresi bilgileriniz ile çalışır. Dolayısıyla kart bilgilerinizin ya da kişisel bilgilerinizin istenmeyen kişilerin eline geçme şansı yoktur. Ücretsiz olarak bir paypal hesabı edindiğiniz de bu hesaba para aktarmanız ve daha sonra bu miktarı dilediğiniz kişiye göndermeniz son derece basittir. Tek koşul göndereceğiniz kişinin de aktif bir paypal hesabının olması gereklidir. Paypal hesabına bankanızdan para aktarabileceğiniz gibi paypal kart edinerek ATM’lerden para yükleyerek de bunu gerçekleştirebilirsiniz. Paypal şu an için Türkiye’ de kullanıma kapalıdır, yakın bir zamanda tekrar açılması bekleniyor.

Western Union ya da MoneyGram gibi aracı şirketler ile para gönderme

Bu tür şirketlerle para göndermek, ilk seçeneğin aksine daha basittir. Zira herhangi bir hesap açmanız ya da karşı taraftaki kişinin banka hesap numarasını bilmeniz gerekmez. Bu şirketlerin acenteliklerinin bulunduğu bazı bankalar aracılığıyla paranızı hesaba aktarmanız yeterlidir. Bu sistemde her aktarma işlemi için bir seri kod üretilir. Bu kodu verdiğiniz alıcı dünyanın herhangi bir yerindeki şirket acentesini kullanarak parasını çekebilir. Komisyon oranları biraz yüksektir.

Bankalarla para gönderme

Yurtdışına para aktarmanın en pahalı yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca hem göndericinin hem de alıcının banka hesabına sahip olmasına ihtiyaç duyulur. Alınan komisyon miktarı en yüksek olan para gönderme yöntemidir. Bu nedenle pek çok bireysel kullanıcı tarafından tercih edilmez. En önemli avantajı diğer yöntemlerle gönderilemeyecek büyük miktarların transferine imkan tanımasıdır. Kurumsal kullanımlarda tercih edilir.

Bu tercihlerin yanı sıra yurt dışına para göndermek için payoneer.com u kullanabilirsiniz. Daha masrafsız bir yöntem isterseniz Bitcoin gönderebilirsiniz.

Yurtdışına havale ücretleri

Havale ücretleri hemen her bankaya göre değişmektedir. Güncel havale ücretlerini öğrenmek için kullandığınız bankanın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir