Yoğurt Mayası Ne Kadar Dayanır

Çok fazla bilgi kirliliği olan konulardan bir tanesi de yoğurdun nasıl mayalanması gerektiği, taş gibi yoğurt nasıl yapılır ve yoğurt mayası ne kadar dayanır benzeri sorulardır. Yoğurt mayası için hangi yoğurtlar kullanılır gibi sorulara çok yorum gelince kendi deneyimlerimi paylaşma kararı aldım. Sıkı bir yoğurt hayranı olduğum için iki senedir yoğurdumu kendim mayalıyorum.

Hal böyle olunca bu konuda oldukça detaylı bilgiye sahip olduğumu söylersem yanlış olmayacaktır. Öncelikle dilerseniz yoğurdun mayasının ne kadar dayandığını söyleyerek başlayalım. Aslına bakarsanız yoğurt mayası normal şartlar altında buzdolabında 10 güne kadar dayanabiliyor. Normalde yemek istemeyeceğim yoğurdu bile maya olarak kullanmışlığım vardır. Tabi ki bu durumu çok fazla tavsiye etmiyorum. Yoğurt mayası yoğurdu yenecek şekilde bir hafta on gün içerisinde yeniden mayalanacak şekilde buzdolabında saklanabilir.

Yoğurt Mayası Nerede Saklanır

Bazen tatil araya girdiğinde yada süt almayı ihmal ettiğimde yoğurt mayasını birkaç hafta saklamam gerekebiliyor. Böyle durumlarda da yoğurt mayasının bir kısmını buzdolabı poşedine geçirdiğim cam kavanoz içerisinde derin dondurucuya atıyorum. Tekrar çıkardığım zaman tekrardan mayalamaya uygun bir hale gelebiliyor. Tabi ki bu benim şahsi olarak uyguladığım bir yöntemdir. Yine de bu konuda yorumlarınızı da çok merak ediyorum. Uzun süre yoğurt mayasını nasıl saklıyorsunuz. Bu konuda lütfen beni yorumsuz bırakmayın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir