Seo Nedir, Nasıl Yapılır, Google İlk Sıraya Nasıl Çıkılır

Seo, Türkçe anlamı ‘Arama Motoru Optimizasyonu‘ olan ‘Search Engin Optimization‘ ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Sitelerin veya sayfaların, arama motorunda ilk sıralarda yer edinmesi için gerçekleşen çalışmaları içermektedir.

Seo’ nun öncelikle amacı; açılımından da anlaşılacağı üzere, arama motoru optimizasyonu ile, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışın daha fazla hedef kitleye ulaşabilmesini sağlamaktır. Sitelerin doğal yollardan ulaşamayacakları popülerliğe, Seo sayesinde doğal gibi algılanan yollar uygulanarak ulaşılır. Oluşacak bu popülerlik beraberinde Google sıralamasında artışı da getirir.

İnternet Sitesine Seo Nasıl Yapılır ?

Siteye SEO yapabilmek için; Seo anlamını öğrenmek ve biraz kafa yormak, arama motorlarında hedeflenen kelime veya kelimelerde daha üstlerde çıkabilmesine yetecektir. Kişiler bir konuyu arama motorunda en fazla ne şekilde arıyorlarsa, konu başlıklarının o şekilde yapılması websiteye daha çok hit çekmeyi sağlayacaktır. Seo nasıl yapılır ? sorusu karşısında ise, binlerce madde yazılsa yeterli gelmez. Özetle aktarmaya çalışalım…

Şu iki esas faktör, arama motorlarında sıralamayı belirlemektedir:

1- On Page Faktör: Sayfa üzerinde yapılabilecek optimizasyon ile bizim elimizde olan faktör.

2- Off Page Faktör: Sayfalar haricinde, bizim elimizde olmayan etken. Sayfaya başka sitelerden verilecek linklere bağlı olan etkendir.

Seo Google ın gün geçtikçe yaygın duruma gelmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bir günde milyonlarca internet kullanıcısı google’ dan arama yapmaktadır ve web sitelerine ziyaretlerde bulunmaktadırlar.

Örnekle; ikinci el araba almak isteyen kişiler arama motorunda ‘ikinci el araba‘ veya ‘ikinci el araba satın al‘ gibi arama yapacak ve karşılaştığı arama sonuçlarından birinci sayfada, özellikle ilk sırada olan yere tıklayacak ve alakalı web sitesine giriş yapacaktır. Bir ihtimal bu web sitesinden bir araba satın alacak ve web site sahibi olan kişi de kazanç sağlayacaktır. Bir günde yüzlerce hatta binlerce ikinci el araba almak düşüncesinde olan kişi Google da aramalar gerçekleştirecek ve karşılarına çıkan ilk adreslere tıklayacaklardır. Bu nedenden dolayı, arama motorunda konuya odaklı kelime veya kelimelerde birinci sıralarda yer alabilmek web site sahibi için mühimdir.

Bu konuda dikkatli olunması gereken detay, Seo yalnızca Google’ da ki ve diğer arama motorlarındaki, doğal aramaların sonuçlarını etkilemeye yönelik gerçekleştirilen çalışmalardır. Adwords kullanarak tıklama başına ödeme yaparak, sponsor link şeklinde arama sonucunda görünen sonuçların optimizasyonu, Seo’nun konularından değildir.

Web kullanıcılarının, çoğunlukla başlangıç yeri bir arama motoru ve bu da genellikle Google arama motorudur. Bir konu araştırırken, bir ürün almadan önce, bir filmin yorumlarına bakmak istediğimizde, hatta aklımıza gelen hemen hemen her konuda bir Google araması ile, istediğimize ulaşıyoruz. Karşımıza çıkan arama sonuçları hangi kurallara göre sıralanmaktadır?

seo-nedir-nasil-yapilir-google-ilk-siraya-nasil-cikilir

Google da ilk sırada olmak

Arama motorunda ilk sıralarda görüntülenebilmek için bir sitenin, Seo çalışmasına başlanmadan önce Google’ ın algoritmasını anlamak ve gelişmelerini yine yakından izlemek gerekmektedir. Seo alanını zor bir iş alanı haline getiren zaten sıklıkla güncellenmesi. Bundan bir sene önce Seo adına çok önemli sayılan optimizasyon tekniklerinin bir bölümü şu anda ya bütünüyle değerini yitirmiş ya da değeri azalmıştır. Bunun için Seo konusu, günlük olarak yapılacak takip ve güncelleme gerektiren bir iştir. Google algoritmasını ve arama motorlarının işleyişini iyice kavradıktan sonra, web sitesinin, projenin ve optimize edilecek kelime veya kelimelerin seviyesine göre bir yol haritası çizerek çalışılmalıdır.

Seo ya başlamadan önce

Herhangi bir Seo projesinde ilk önce yapılması gereken; anahtar kelime çalışması ve rekabet analizidir. Anahtar kelime araştırması ve çalışması yanlış yapılmış bir Seo projesi, asla hedeflenen verime ulaşamaz.

İnternetin artık her alanda hayatımıza etki etmesiyle, arama motorlarının önemini daha iyi anlamış oluyoruz. Özellikle Google’ın, her internet kullanıcıları tarafından başvurulan ilk rehber olması nedeniyle, bu farklılık ile beraber arama motorları pazarındaki çekişme de tırmanmıştır. Site sahipleri için de Google yine ilk hedef olmuştur.

Seo Yapmanın Önemi

Var olan bu rekabet içinde bulunan web site sahiplerinin bir süre sponsor reklam alanlarını tercih etmeleriyle alınan dönüşümler, internetin ne denli önemli bir reklam kaynağı olduğunu her geçen gün ortaya koymuş ve böylelikle doğal aramalarda web sitelerinin arama motorlarında ilk sıralarda yer almasının kattığı fayda fark edilmiştir. Tüm bunlara ilaveten, internet kullanımının daha bilinçli duruma gelmesiyle, kullanıcılar kaliteyi göz ardı etmeyerek, sponsor reklam kısımlarındaki sitelerden ziyade üst sıralardaki siteleri seçmeye başlamıştır. Bu durum da website sahiplerini, Seo uygulamaları ile reklam maliyetlerinin külfetinden kurtularak, ilk sıralarda çok daha fazla ziyaretçi çekmenin peşine düşürmüştür. Uygulanacak olan Seo çalışması, bu rekabet göz önünde tutularak çeşitli metotlarla desteklenmelidir ve en doğru seo teknikleri kullanılmasına önem gösterilmelidir.

Bir sitede; seo , Google ile uyumu ve tasarımı, sorunsuz biçimde bir araya geldiği takdirde, en büyük ticari merkez olması mümkündür.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir