Seo Nasıl Öğrenilir ? Nasıl Yapılır ?

Artık her ihtiyacın internetten giderilmeye çalışıldığı bir devirdeyiz. İnsanlar, bilmediği bir şey olduğu zaman, direk olarak bilgisayarın başına oturmaktadır. En çok kullanılan siteler ise arama motoru siteleridir. Bir siteye gideceğimiz zaman ya da bir konu hakkında araştırma yapacağımız zaman direk olarak arama motorları kullanmaktayız. Bu konuda özellikle Google bildiğiniz gibi Dünyanın bir numarasıdır.

Seo Nedir ?

Bu yüzden biz de kendi blogumuzu Google’a uygun hale getirip, istenen kelimeler için bizi en üst sıralara çıkarmasını sağlamalıyız. İşte buna SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) denir. Seo sayesinde siteniz en üst sıralara çıkacak ve sitenizin ziyaretçisi günden güne artacaktır. Peki bu kolay mı? Tabi ki de hayır. Blogunuza uygun Seo stratejileri uyguladığınız sürece sitenizden ziyaretçi eksilmez bunu unutmayın. Eğer Seo’yu tam olarak uygularsanız, sitenize ücretli reklam vermek gibi bir sıkıntıya düşmezsiniz. Çünkü gerek yok zaten ziyaretçiler sizi kolaylıkla bulabiliyordur.

Seo Önemi

Seo için en önemli konuları araştırıp öğrenebilir, daha sonradan bunu kendiniz de uygulayabilirsiniz. Öncelikle şunu anlamalısınız ki bu iş, uzun süreçli ve zor bir iştir. Kısa bir araştırma yaparsanız zaten Seo uzmanları filan görebilirsiniz internette. Yani bu işin eğitimini alıp daha sonra bundan para kazanan insanlar var. Çünkü gerçekten Seo çok önemlidir. İnternet dünyası büyümeye devam ettikçe de Seo daha da önemli bir hale gelecektir.Ayrıca Seo sitenize gelen ziyaretçi mutluluğu üzerine kuruludur. Bu sayede Seo, sadece Google’ın sitenizi gezen robotlarını değil ziyaretçilerinizi de mutlu etmenizi sağlar.

Seo nasıl uygulanır ?

Seo uygulamaları Site içi ve Site dışı olmak üzere ikiye ayrılır. Site içi çalışmalarında anahtar kelimeler, yazılar arasındaki bağlantılar, site haritaları, yazı ekleme güncelliği gibi konular vardır.Site dışında ise sitenize link gönderme (backlink), sitenizi başka siteler üzerinden ünlü bir hale getirme gibi konular vardır. Unutmayın! Seo demek, Google demektir, Google demek, Türkiye’de internet kullanıcılarının %95‘i demektir.

Backlink bir başka sitenin sizin sitenize verdiği linke verilen isimdir. Türkçe ye çevirmek gerekirse geri link olarak çevrilebilir.Arama motorları sizin linkinizin olduğu siteleri incelerken bu linkleri takip ederek sizin sitenize de gelirler. Bu sayede arama motorları sizin sitenizi daha sık aralıklarla ziyaret etmiş olurlar.Sitenize gelen backlink sayısı arama motorlarının sizi arama sonuçlarında sitenizi üst sıralarda çıkarmak için yani SEO için çok önemli bir faktördür.

Hangi sitelerden backlink alınmalıdır ?

Backlink işlemlerine başlamadan önce sitenizi özgün içerikli yazılar ile doldurmuş olmalısınız. Ayrıca anahtar kelimelerinizi yerinde ve doğru olarak kullanmış olmalısınız.Özgün içerikten sonra aldığınız backlink sayısı içeriği kötü olan sayfalara oranla çok daha yararlıdır.Backlink konusunu daha iyi anlamak için şöyle düşünelim; eğer benim sitemi diğer 10 site referans olarak gösteriyorsa yani benim sayfalarımın linklerini paylaşmışsa buna karşılık benim sitemle aynı konuyu anlatan bir başka siteyi sadece 3 kişi referans olarak göstermişse arama motorları benim sitemin daha kaliteli içerik sunduğunu söyleyecektir. Böylece arama sonuçlarında üst sıralarda çıkan site benim sitem olacaktır.

Kaliteli Backlink nasıl alınır ?

Backlink alırken dikkat edilmesi gereken bir kuralı aklınızdan çıkarmamalısınız. Kendi sitenizin konusu dışındaki alakasız sitelerden,bloglardan alakasız backlink almamalısınız. Bunu en azından kendiniz bilinçli olarak yapmamalısınız.Yani bir sağlık siteniz var ise benzer içerikleri  yayınlayan ve özgün olan bir sağlık sitesinden link almalısınız.

Google backlink almanın önemi nedir ?

Daha çok ziyaretçi çekmek için daha üst sıralarda çıkmayı hedefleriz. Bu düşünce ile yanlış hamleler yaparak kötü neticeler oluşturabiliriz. Bu yüzden backlink almak oldukça hassas bir konudur. Bugün bir anlık dikkatsizlik ile bir siteden alacağınız bir backlink bir süre sonra sitenizi google penaltı noktasına kadar getirebilir. Google backlink değerinizi yükselttiğiniz sürece kalıcı seo yaptığınız ortadadır.Zaman içinde artan google backlink değerinizi sık sık backlink sorgulama araçlarını kullanarak kontrol etmelisiniz. Spam olabileceğinizi düşündüğünüz sitelerde sayfalarda olan linklerinizi derhal kaldırmalısınız.

Dofollow link Nedir : Bu seçenek ile yapılan linkler arama motoruna beni takip et demektedir.Yani bu linki değerlendir ve bu web sayfasına git ve tara/indeksle anlamına gelmektedir. Bu tarz linke sahip olan sayfanın değeri düşer fakat bu linki işaret ettiği sayfanın değeri artar.

Nofollow link Nedir : Verilen linkin bulunduğu sayfanın değerini düşürmek istemiyorsanız bu seçeneği kullanmalısınız. Bu linki gören arama motoruna bu linki takip etme demiş olursunuz.

Domain Uzantılara Göre Backlink Çeşitleri

Domain uzantıları listesine yeni yeni katılan uzantılar mevcut bazılarını duymuş olabilirsiniz ve alıp almamakta  seo açısından tereddüte düşmüş olabilirsiniz. Google alanadı uzantılarından farklı değerlendirmeler yapabiliyor. Fakat bu sadece org, edu, gov gibi uzantılarda geçerlidir.Örneğin ‘com’ ile ‘im’ arasında bir ayrımcılık yapmamaktadır. Bunun ardından gelebilecek bir soru ise şudur. Öyleyse neden google arama sonuçlarında hep ‘com’ uzantılarını görüyoruz? ‘com’ alanadı uzantısı web’in varolduğundan beri vardır. Bu yüzden com uzantıları arasındaki backlink haritası diğer uzantıların sahip olduğundan çok daha büyük ve çok daha geçmişe dayalıdır. Ayrıca alanadı alan kişilerin büyük bir yüzdesi com uzantısı tercih etmektedirler. Bunun sonucunda com uzantılı websiteler ile hem Google hem biz kullanıcılar daha çok karşılaşırız. Edu backlink ve gov backlink gibi alabileceğiniz linkler varsa bunlar sizi oldukça iyi yerlere getirecektir. Bunun haricinde org uzantılı sitelerden alacağınız linklerde bir önce bahsettiğim iki uzantı dışındakilere oranla daha yüksek değer katmaktadır.

Sosyal ağlardan alınan backlink

Bir süre öncesine kadar Google sosyal ağlardaki linkler ile ilgili problemler yaşamaktaydı. Buradan gelen backlinklerin nasıl değerlendirilmesi gerektiği muamma idi. Bir facebook sayfası yada grubu yada profili gizlilik koşulları yüzünden google tarafından indekslenemiyordu. Bu durumda bazı linkler taranabiliyorken bazıları taranmıyordu. Çünkü açık sayfa ve açık gruplar sorun yaratmıyordu ama kapalı grup ve sayfalardaki linkler alınamıyordu.Sizde sosyal ağlardan backlink aldığınızda taranmasını istiyorsanız açık sayfa ve gruplarda ve profillerde paylaşmalısınız. Google sosyal ağlardan backlink alındığında farklı kriterler ile değerlendiriyor.

Forum Profilleri Backlink Çeşitleri

Başta forumlar olmak üzere çeşitli website platformlarında oluşturduğunuz profillerinizin imza kısmına yada profil sayfası kısmına yerleştirdiğiniz linklere Profil Backlink adı verilir.Genellikle bu linkler forum website tarafından nofollow olarak ayarlanır. Bu yüzden seo açısından backlink değeri daha düşüktür. Seo için etkisinden daha çok ziyaretçi çekmek ve bilinirlik kazanmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Video backlink nedir ?

Özellikle youtube gibi muhteşem bir kullanıcı akışı olan video paylaşım platformlarında paylaştığınız video altında oluşturulan linklerdir.

Sitewide Backlink Nedir?

Websitenize gelen linklerin geldiği sitenin her sayfasında sahip olduğunuz linklere verilen isim sitewide backlink. Örneğin bir sitenin footer kısmına ya da sidebar kısmına yerleştirilen linkiniz muhtemelen bu sitenin her sayfasında görüntülenecektir. Bu durumda bu link sitewide backlinkolarak değerlendirilir.

NotSitewide Backlink Nedir?

Sitewide link çeşidinin tam tersi, notsitewide backlink çeşidi. Bir websitenin sadece bir kaç sayfasında yer alıyorsanız site çapında link almamışsınız demektir. Bu durum notsidewide link olarak adlandırılır.

Resimler için Seo

Arama motorları yazıları kendi algoritmaları sayesinde okuyabilmektedir ve bizlerde buna göre seoçalışmaları yaparız peki  resimler için seogeliştirmeleri olarak neler yapılabilir.Öncelikle resimler ile içeriğin ilgili olmasına gayret edin. Sayfanızındaki resimler ziyaretçilerin yazınızı okumasını teşvik edecek kalitede olmalıdır.

Araştırmalar gösteriyor ki yazı sayfada ilk önemsenen şey olsa da sayfanın talep görmesini sağlayan resimler oluyor. Bu sebeple resimler için seo yaparken aynı zamanda resimlerin kaliteli olmasını da hedefleyin.Kaliteli resimler bulmak için flickr, stock.xchng, istockphoto sitelerinden faydalanabilirsiniz. Eğer büyük potansiyele sahip olacağını düşündüğünüz bir web girişimi yapıyorsanız çalıntı resim kullanmayın. Kullanacağınız resimleri satın alın yada kullanmak için gerekli izinleri edinin.

Resimlere etiket (keyword) girmenin faydaları

Resimleri sitenize yüklerken bir anlam ifade etmeyen kelimeler ile adlandırmayın. Resimlerinizin adına keyword yerleştirin. Dosya ismi seo için oldukça kritiktir arama motorları resim adına bakarak arama sonuçlarını etkilemektedir. Google tavsiyesine göre sitenize yüklediğiniz dosyaları tek bir klasörde tutunuz.Wordpress kullanıyorsanız bunu yapmanız oldukça kolay olcaktır. Google’dan bir başka öneri de dosya tiplerinin sıradan bilinen dosya türleri olmasından emin olun.

Resimlerde alt etiketi nasıl kullanılır ?

Resimler için seo yaparken kesinlikle unutmamanız gereken alt etiketi kullanmaktır. Alt etiketi arama motorlarının resimler hakkında bilgi toplaması için ilk önce baktıkları yerdir. Buraya kısa ve açıklayıcı bir kaç kelime yazmalısınız. Eğer mümkünse öne çıkmak istediğiniz anahtar kelimeyi yazın.

Seo resim optimizasyonu

Anchor text  yine arama motoru botlarının incelediği bir başka kısımdır. Eğer eklediğiniz resim için link koyduysanız bu linkin anchor kısmına yani  etiketleri arasında kalan kısmına resim ile beraber açıklayıcı yazı da yazabilirsiniz.En garanti ve kalıcı olan seo yönteminin özgün içerik olduğunu bir kez daha hatırlatayım. O yüzden seo optimizasyonundan önce kaliteli ve özgün içeriğe önem verin resimleriniz ile yazınız arasında alaka kurmaya çalışın bunu düzgün yaptığınızı düşünüyorsanız resimler için seo yaparken bir alt etiketine bir de dosya ismine dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Bir yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir