Rikse Kuşları Titanic Golf Kulübünde Görenleri Büyülüyor

Bir dönem türleri yok olma tehlikesinde olan Rikse kuşları; temmuz, ağustos, eylül aylarında titanic golf kulübü çevresinde gözlenmeye devam ediyor. Ülkemizde saz tavuğu – su tavuğu isimleri ile de bilinen bu güzel rikse kuşları her zaman olduğu gibi kendilerine has narin hareketleri ve güzel sesleri ile seyrine doyulmaz anlar yaşatıyor.

Golf kulübüne özellikle yaz aylarında yolunuz düşerse, kırmızı tonlarındaki gagaları ve koyu renkli kanatlarıyla ön plana çıkan bu harika rikse kuşlarına sizde merhaba diyebilirsiniz.

Bu bölgede korunmasında ve gözlenmesinde hiçbir sorun olmayan rikselerin ülkemizin büyük bir kısmında yayılması ile ilgili alarm çanlarının çaldığını da belirtmemiz gerekiyor. Gelin isterseniz rikseler hakkında yabancı kaynaklardan elde ettiğimiz bilgilere bir göz atalım…

Rikse Nedir

Anadolu’nun %80 – 85’inde yayılım gösteren, kuş ismidir. Saz tavuğu olarak da tanınmaktadır. Latince ismi Gallinula chloropus olan Rikse kuşları, sazlık alanlarda ve bataklıklarda yaşar ve barınır. Bir dönem aktif olarak avcılığı yapıldığı için türlerinde azalma görülmekteydi.

Rikse Nerede Yaşar

Sazlık alanların vazgeçilmez konuklarıdır. Yalnız ülkemizde sazlık alan miktarı azalmaya devam ettikçe bu kuşların yaşama alanı da daralıyor. Örneğin Kayseri – Develi ovasında yer alan Sultan Sazlığı son yıllarda kuruma tehlikesi ile yüzleştiği günden bu yana bu bölgelerde rikse kuşları nüfusunun azalmaya başlandığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Buna benzer bir diğer riskli alansa Osman Gazi Köprüsünün ayağında bulunan su gözlem noktaları oldu. Aynı şekilde flamingolar başta olmak üzere pek çok göçmen kuşun geçiş güzergahında bulunan bu noktalar da rikse kuşu popülasyonu azalma gösterdi.

Daha Detaylı Araştırmaya İhtiyaç Var

Türün sağlıklı bir şekilde ilerleyen yıllarda da doğal yaşam alanlarında devam edebilmesi için nüfus grafiklerinin ve en iyi gözlem noktalarının ayrıntılı şekilde araştırılmaya ihtiyacı var. Son yıllarda bazı kişisel web siteleri ve gönüllü kuş gözlemcilerinin aktardığı bilgilerin dışında rikse kuşları ile ilgili ne yazık ki çok fazla bilgiye ulaşmak mümkün değil.

Bütün Bilgiler Batı Kaynaklı

Bu tür hakkında elde ettiğimiz tüm bilgilere yabancı akademisyenlerin araştırmaları sonucunda ulaştık. Ülkemizde gerçekten hak ettiği değeri bulamayan ve bu kuşla ayın kaderi yaşayan pek çok farklı kuş türü bulunuyor. Onların da yavaş yavaş yok olmaması için acilen bir araştırma ve yol  haritası izlenmesi şart! Hala Titanic Golf Kulübünde olduğu gibi karşımıza çıkarak gösteriş yaptıkları alanların da giderek azaldığını belirtmemiz gerekiyor.

Yorum yapın