Matematik Dersinde Başarı İçin Etkili Çalışma Yöntemleri

Matematik dersi birçok öğrenci tarafından sevilmeyen ve zor yapılabilen bir ders olarak görülmektedir. Bunun başlıca sebebi aşamalılık ilkesidir. Yani bir konu diğer konunun temelini oluşturmakta ve o konudaki öğrenme eksiklikleri diğer konunun öğrenilmesini etkilemektedir. Öğrencilerin “bu konuyu anlamadım diğer konuyu yaparım” tarzındaki düşünceleri aslında tüm eğitim-öğretim hayatı boyunca öğrenmelerini etkileyecek ve hep bir şeylerin eksik kalmasına neden olacaktır. Örneğin; 6 ve 7. Sınıfta tam sayılar konusunu öğrenmeyen ya da eksik öğrenen bir öğrenci 7 ve 8. sınıftaki rasyonel sayılar, denklemler, üslü ifadeler, kareköklü sayılar ve cebirsel ifadeler gibi konuları öğrenmekte zorlanacaklardır.

Matematiğe Nasıl Çalışılır?

Sözel derslerin aksine sürekli pratik gerektiren ve problem çözme becerilerini geliştiren bu derste yetkinleşmiş olabilmek için ekstra bir çaba sarfetmek gerekmektedir. Sadece konu anlatımındaki kuralları, bilgileri bilmek matematik yapabilmek için kesinlikle yeterli değildir. Öğrencilerin en büyük veryansınlarından biri olan “konuyu çalıştım, ama hala matematik yapamıyorum” cümlesi de aslında bu söylediğimizi destekler niteliktedir. Bu durumun üstesinden gelmenin yolu ise çok basittir.

  • Önce konu kısmındaki kurallar çalışılır, gerekiyorsa boş bir kağıda not alınır.
  • Kitaptaki çözümlü örnekler incelenir, soruların altındaki çözümler boş bir kağıt ile kapatılarak tekrardan yapılmaya çalışılır.
  • Kolay sorulardan başlanıp, yavaş yavaş seviye yükseltilerek bol miktarda test çözülür. O konuyla ilgili çözeceğiniz her test size bu konuda deneyim sağlar, hız katar.
  • Testler çözüldükten sonra o konuyu tam olarak öğrenmiş sayılmazsınız. Bu konuyu unutmamak için haftalık ve aylık tekrarlarda yer verirseniz, bilginin kalıcılığı açısından olumlu olacaktır.

Konu anlatımları için ders kitaplarınızdan, youtube’da ki videolu anlatımlardan ya da cebirsel sitesinden yararlanabilirsiniz. Videolu anlatımlardan çalışılırken asla ve asla televizyon izlermişçesine sadece izlemeniz size bir şey kazandırmayacaktır. Bu sebeple videolardan izlerken yanınızda mutlaka kalem ve kağıt bulundurarak orada gördüğünüz işlemleri önünüzde yaparak çalışınız.

Kaynak : https://cebirsel.net/

Yorum yapın