Karlı Havada Nasıl Araba Kullanılır

Kış aylarının iyiden iyiye bastırması ile birlikte karlı havalarda araba kullanmanın da öneminin arttığını söyleyebiliriz. Hazırlıksız yakalandığımız zaman hem malımıza hem de istenmeyen başka durumların ortaya çıkmasına sebep olabiliriz. Peki ama karlı havalarda nasıl araba kullanılır? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Karlı Havada Araç Kullanmak

Karın ne zaman yağdığı, hava sıcaklığı, yolların buzlu olup olmaması dış etkiler bakımından son derece önemlidir. Bilindiği üzere büyükşehir içlerinde belediyeler düzenli olarak tuzlama yaptığı için ana yollar açık olacaktır. Özellikle şehirlerarası yollar ve şehir içinde ara yolların da dikkatli araç kullanılması gereken ilk nokta olduğunu söylemekte fayda var.

Zincir ve Kar Lastikleri Önemli

Dış etkileri bir kenara bırakacak olursak sizin kendiniz açısından dikkat etmeniz gerekenlerin başında kar lastiklerinin geldiğini söyleyebiliriz. Tabi ki yüzde yüz kaydırmazlık sağlamayacaktır ama yine de son derece etkili olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Bunun dışında özellikle şehirlerarası yolculuklar için bagajınızda zincir yada kışlık araç patiği adı verilen yardımcılardan bulundurmanız gerekebilir. Şimdiye kadar bahsettiklerimiz çoğunlukla fiziksel eksikliklerin giderilmesi amacıyla anlatılması gerekenlerdi.

Bunun dışında, cam suyunun antifrizli olması, sileceklerin sağlam olması, yakıtınızın tam dolu olması ve kesinlikle aracınızın bakımının yapılmış olması da son derece büyük bir önem arz etmektedir.

Öncelikle dikkatin son derece önemli olduğunu belirtmek gerekiyor! Kesinlikle karlı ve buzlu havalarda iyi şoför diye bir tanım olmadığını tekrar tekrar hatırlatalım.

İmkanınız varsa karlı ve buzlu havalarda yola çıkmayın. Mecbur kalırsanız da aracınızın bu yükü kaldırıp kaldırmayacağına göz atmanız son derece önemlidir.

Aracın ağırlığı, lastikleri, hızınız, dikkatiniz ve panik yapmamanız karlı havalarda daha güvenli araç kullanmanız açısından son derece büyük bir önem arz edecektir. Ne olursa olsun, hiçbir şeyin sizin canınızdan daha değerli olmadığını unutmayın. Geç kalmamak için acele etmeyin ve muhakkak aracınızı güvenli bir hızda kullanmaya devam edin.

Belirli bir saatten sonra hava sıcaklığının aniden düşeceğini unutmayın ve buna göre aracınızı kullanmaya devam edin. Yorumlarınızı merak ediyoruz herkese mutlu günler…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir