Karabiber Faydaları Zararları

Dünyanın en çok bilinen ve en çok tercih edilen baharatları arasında hiç şüphesiz karabiber gelmektedir. Bu özelliklerinin yanı sıra karabiber faydaları ile de dikkat çekmektedir. Sadece sofraların lezzet katan bir yardımcısı değil aynı zamanda birbirinden farklı faydaları ile de kullanılmaktadır.

Daha çok boğaz ağrısı ve öksürük gibi şikayetlerde bal karabiber faydaları ile öksürüğünüzü kısa bir süre içerisinde kesebilirsiniz. Bunun için bir yemek kaşığı bal ve biraz karabiberi ılık su ile içmeniz yeterli olacaktır.

karabiber faydaları

Karabiber Ağacı Faydaları

Odunsu bir bitkinin meyveleri olan karabiber, bitkinin meyvelerinin olgunlaşmadan toplanması sonucu oluşmaktadır. Genellikle bitkinin meyveleri olgunlaşmaya bırakılırsa beyaz biber oluşur. Ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanan bu baharat kısa süre içerisinde tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Karabiber Ağacı: Boyu on metreyi aşabilen odunsu bir bitkidir. Bu bakımdan da alışık olduğumuz bitki ve baharat yapısının dışına çıkmaktadır. Parlak yaprakları ile tanınan karabiber ağacı sık çiçek ve salkımları ile tanınmaktadır.

Son zamanlarda karabiber değirmenleri ile karşımıza çıkan ağacın meyveleri yaklaşık olarak 5 mm civarında ve tam olarak olgunlaşmadan toplandığı için kurumaya bırakılmaktadır. Karabiber bitkisinin iki farklı çekici özelliği bulunur bunun ilki hiç şüphesiz acılı yapısından kaynaklanmaktadır. Ki bu durumda da baharat olmasının yanı sıra karabiber faydaları söz konusu olduğunda da pek çok özelliği ile dikkatleri üzerinde toplamaktadır. İkinci özelliği ise güzel kokusudur. Bu kokusu ile yüzlerce yıldır insanoğlunun en fazla tercih ettiği baharatlar arasında önemli bir sırada yer almayı başarmıştır.

Karabiber Ağacı Ne Zaman Ürün Verir

Karabiber ağacı ekildikten yaklaşık olarak iki sene sonra ürün vermeye başlayacaktır. Bu sürenin dışında iklim ve diğer koşullara bağlı olarak meyve verme süresi beş seneye kadar esneyebilir. Bunun yanı sıra karabiber ağacının ömrü yaklaşık olarak 30 yıla kadar verimli bir şekilde devam edebilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir