İşçi Bulma Kurumu İşkur Kayıt

İşkur‘un açılımı İş ve İşçi Bulma Kurumu’dur. İsminden de anlaşılacağı gibi işsizlere iş bulurken işçi arayan firmalara ise işçi bulmaktadır. Gelişmiş toplumlar ile birlikte ülkemizde de internet kullanımının artması İşkur’un işini bir hayli kolaylaştırmıştır. Eskiden İşkur’un önünde kayıt veya iş sormak için sıra olunurken şimdi sadece interneti iyi az kullanan kişilerce ziyaret edilmekte olup, tüm işler sanal sayfasından halledebiliyor.

Ayrıca İşkur doğrudan işveren ile bağlantıya geçip işe yerleştirme yapabiliyor. Ama tüm bunlardan faydalanmak için İşkur’a kayıt olmak gerekmektedir. Kayıt işlemini ister sanal ortamda yapın isterse direk İşkur’a gidip danışmanlar yardımıyla kayıt olun.

 İşkur Nasıl Kayıt Olunur?

İşkur kayıt iki şekilde olmaktadır. Birincisi İŞKUR’a şahsen gidip başvuru yaptıktan sonra İşkur danışmanlarının ücretsiz yardımıyla kayıt olunur. Burada şahsi bilgiler, ikamet adresi, meslek, deneyim gibi konular kayıt altına alınıp size uygun iş çıktığında mail ve sms ile bilgi verilip işveren ile iletişime geçmenizi sağlarlar. İkincisi ise internet ortamında iskur.gov.tr adresinden iş arayan iseniz iş arayan linkinden kayıt işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Karşınıza sayfada istenilen bilgileri doğru ve anlaşılır bir şekilde girerek kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer şirket olarak kayıt yaptıracak iseniz yine şirket bilgilerinizi ve yetkili kişi tarafından bildirilir veya yine internet ortamında işveren linkinden yeni kayıt işlemi gerçekleştirip oluşan profilinizden gerekli düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt işleminden sonra İşkur’da oluşacak danışmanınıza ulaşarak eleman ilanı verebilirsiniz.

İşkur a Başvuru Yapmak İstiyorum

İşkur’un en bilinen faydası işsiz kaldığınızda size iş ararken eğer kriterleri yerine getiriyor iseniz size en az 6 ay işsizlik maaşı bağlamasıdır. Yine bazı teşviklerden de yararlanmanızı sağlamaktadır. İlk defa işkur üzerinden girerseniz belli bir zamana kadar istihdamınızı sağlamlaştırmanız için işverene destek oluyor. Meslekin anlamda yeterli değil ya da mesleğiniz artık aranılan bir meslek değil ise size yeni meslek kazanmanız noktasında birebir veya işbaşı eğitim aldırarak yani iş olanağı sağlıyor.

En nihayetinde İşkur iş ve işçi için ücretsiz hizmet veren kamu kuruluşudur. Sadece bir şartı var oda İşkur’a kayıt olmanız.

Yorum yapın