Göreme Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti 2023, Ziyaret Saatleri, Nasıl Gidilir ?

Nevşehir’in Kapadokya bölgesinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlayan bir yerdir. Son yıllarda oldukça ilgi gören Kapadokya turlarının en çok ziyaret edilen yerlerinden biri Göreme Açık Hava Müzesi’dir. Göreme Açık Hava Müzesi’nin içerisinde ziyaret edilebilecek yerler arasında; Rahipler ve Rahibeler Manastırı, Elmalı Kilise, Karanlık Kilise, Azize Barbara Şapeli, Tokalı Kilise, Yılanlı Kilise, Azize Catherine Şapeli ve Aziz Basil Şapeli gibi ibadethaneler ve manastırlar yer almaktadır. Giriş ücreti biraz pahalı olması sizi şaşırtabilir fakat müzekart geçerlidir.

Nevşehir Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti

Nevşehir Kapadokya’ da yer alan Göreme Açık Hava Müzesi’nin giriş ücreti 2023 yılı itibariyle 150 lira olarak belirlenmiştir. Göreme Açık Hava Müzesi’nde müze kart geçerlidir. Müze kartı olan kişiler ücretsiz olarak açık hava müzesine giriş yapabilir. Güncel bilgi için aşağıdaki bağlantıya bakabilirsiniz.

https://muze.gov.tr/muze-detay?SectionId=GRM01&DistId=GRM

Göreme Açık Hava Müzesi’nin biraz aşağısında yer alan ve müzeye bağlı olarak gezilebilen kiliseye girmek isteyenlerin ise ekstra bir ücret ödemeleri gerekmektedir.

Göreme Açık Hava Müzesi Ziyaret Saatleri

Göreme Açık Hava Müzesi 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan tarihi yerlerden biridir. Pek çok turisti kendisine çeken müze her gün ziyaret edilebilir. Göreme Açık Hava Müzesi ziyaret saatleri, Nisan ve Ekim ayları arasında olan yaz döneminde saat 08.00 ile 19.00 arasında, kış dönemi olarak adlandırılan Mart ile Kasım ayları arasında ise saat 08.00 ile 17.00 arasında ziyarete açıktır.

Göreme Açık Hava Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Göreme Açık Hava Müzesi, Nevşehir ilinin Göreme bölgesinde bulunur. Buraya şehir dışından gelmek isteyenler uçak yoluyla Nevşehir veya Kayseri hava limanlarına inerek buradan kara yolu ile seyahat edebilir.

Havayolu ile Nevşehir’e ulaşan turistler burada yer alan taksilerle, araba kiralayarak ya da tur otobüsleri ile bölgeye kolayca ulaşabilir. Nevşehir Havalimanı’ndan Göreme’ye 40 kilometrelik bir mesafe vardır. Göreme Açık Hava Müzesi’nin Kayseri Havalimanı’na uzaklığı ise 77 kilometredir.

Göreme bölgesi Müze Yolu’nda yer alan Göreme Açık Hava Müzesi nasıl gidilir, Nevşehir’e 13 kilometre, Göreme bölgesinin merkezine ise 2 kilometre mesafededir. Nevşehir’den Üçhisar yolu takip edilerek Göreme Açık Hava Müzesi’ne kolayca ulaşılabilir.

Yorum yapın