Gece Uyurken Altına Kaçırma

 

Yetişkinler de altına kaçırma hastalık olarak bilinir. Latince adı enürezis olan hastalığa halk arasında altına kaçırma denir. Altına kaçırma hastalığı idrarını kontrol etmesi gereken yetişkin bireylerde elinde olmayıp istem dışı idrarın vücuttan dışarı atılmasına denir. Çocuklarda idrarını kontrol etme alışkanlığı, kızlarda 2 – 3, erkeklerde 4 – 5 yaşları arasında kazanılır. Eğer idrarınızı bu yaşlarda kontrol etme alışkanlığı kazanamadıysanız, enürezis hastalığına yakalanmışsınız demektir. Senede 2 ya da 3 kere altınıza kaçırmanız hastalık değil o günün yorgunluğu ya da iş durumundan kaynaklanan sorunlardır.

Çocuklarda Gece Altına Kaçırma

Çocuklarda altına kaçırma günümüzde normal karşılanır. Çocuklarda idrarını kontrol etme alışkanlığı zamanla meydana gelir, bu alışkanlık çocukların vücudunun gelişmesiyle de orantılıdır.

Gece altına kaçırma tedavisi

Gece altına kaçırma çocuklarda bazı sorunlara bağlıda ortaya çıkar. Unutulmamalıdır ki aşağılayıcı, suçlayıcı ve cezalandırıcı tavırlardan kaçınmalıyız. Gece altına kaçırmada çocukları yatmadan önce tuvalet ihtiyacını gidermesi son derece önemlidir.

gece uyurken altına kaçırma

Gece uyurken idrar kaçırma

Aileler gece tuvalete kalkmaktan yanı sıra yatmadan önce çocuğu tuvalete götürmekte fayda ardır.  Ayrıca çocuğun gece tuvalete kaldırmak için gece alarm sistemleri kullanılabilir. Çocuğun aşırı idrar kaçırma sorunu var ise bir bez ile çocuğun altını bezleyerek sorunları giderirsiniz.

Altına kaçırmaya iyi gelen bitkiler

Banotu

Banotu bitkisi idrar yollarında ki kasların gevşemesine yol açarak idrar kesesindeki kapasiteyi genişleterek idrarı güçlendirir. Bu etki çocukları gece altına kaçırmalarını önler.

Güzelavrat otu

İçerisinde bulundurduğu atropin, skopolamin, hyosamin ve alkaloidler sayesinde idrar kesesinde ki kasları gevşeterek kapasiteyi artırdığı ve böylelikle altına kaçırma olayını engeller.

Şeytan otu

Hafif uyku verici ve teskin eden özelliği sayesinde gece altına kaçırmaları önler.

Selvi

Tanen bakımından kozalakları, uçucu yağ bakımından genç dalları ve yaprakları büyük çocuklarda gece altına kaçırmalarını önler.

Kantaron

Uzun süre kullandıktan sonra çocuklarda altına kaçırma ve gece korkusunu ortadan kaldırır.

Altına kaçırma nasıl geçer?

Yazılan bu makalede bu bitki türleri altına işeme sorununu büyük ölçüde önler ve uzun süreli kullanıldıktan sonra altına kaçırma sorunu geçer.Diğer öneriler ve tedavi yöntemleri

Yatmadan önce tuvalete çıkmak gece altına işemeyi önler.

Yatmadan 1 veya 2 saat önce su veya diğer içeceklerin içilmesinde fayda vardır.
Her gün yapılan kegel egzersizleri idrar akıntılarını önler

İstemsiz idrar kaçırmalarına doktorlarca cerrahi olmayan tedaviler yapılabilir

Kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir