Galata Kulesi Giriş Ücreti Ne Kadar, Ziyaret Saatleri

Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından İstanbul’da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen Galata Kulesi, eşsiz mimarisi ile dünyanın en eski kuleleri arasında yer almaktadır. Yapım yılı 528 olarak bilinen kule aslında Bizans imparatoru Anastasius tarafından fener kulesi olarak inşa ettirilmiştir.

Haçlı seferlerinin yıkıcı gücünden nasibini alan kule büyük ölçüde hasar görmüştür. 1348 yılında Cenevizliler tarafından yeniden restore edilen kule Galata surlarına eklenmiş şimdiki halini ise 1967 yılında yapılan son onarım ile almıştır.

Ünü Avrupa’yı Aşan Efsanenin Doğduğu Yer 

Galata kulesi efsanelerinden en önemlisi kuşkusuz Hezarfen Ahmet Çelebi’nin uçuşudur. 1638 yılında Üsküdar’dan karşı kıyıdaki Doğancılar’a kadar ilkel aletler ile gerçekleştirilen bu uçuş Avrupa’da da büyük yankı bulmuştur.

Tarihinin bir kısmında zindan olarak kullanıldığı da bilinen kule yangın kulesi olarak da kullanılmasına rağmen kendisi de pek çok yangından nasibini almış ve sayısız kez yıkılma tehlikesi atlatmıştır.

Galata Kulesi’nde Tarihi Yolculuk 

İstanbul’a gelip de Galata kulesini görmek isteyenler nasıl gidilir kısmında sayısız alternatif bulacaklardır. Hacıosman-Yenikapı metrosunu tercih edenler kuleye ulaşmak için Şişhane çıkışını kullanmalı.

Taksim yönünden gelecek olan ziyaretçiler tünel yolunu takip edip Karaköy istikametine doğru yaklaşık on dakikalık bir yürüyüşten sonra kuleye ulaşabilirler. Kendi araçlarını kullananların ise Tarlabaşı Taksim yolunu takip ederek kuleyi işaret eden tabelalara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Dünya Mirası Listesinde Bir İstanbullu

Galata kulesi giriş ücreti öğrenci, sivil ve yabancı turistler için farklıdır. 2013 yılında Unesco tarafından dünya mirası geçici listesine dahil edilen Galata kulesine giriş için Müze kart geçerlidir.

2024 giriş ücretleri listesinde normal giriş bedeli 650 TL olarak belirlenmiştir. Muhteşem mimarisi ile dünya miraslarının en güzel örneklerinden birini ziyaret etmek için siz de acele edin.

“Galata Kulesi Giriş Ücreti Ne Kadar, Ziyaret Saatleri” üzerine bir yorum

  1. Antik çağdan kalma bilgiler bunlar, şurayı bir güncelleyin artık yahu, Galata Kulesinden restoran ve Cafe kaldıralı yıllar oldu.

    Yanıtla

Yorum yapın