Futbol Türkiye’ Nasıl Gelmiştir, İlk Futbol Takımı Hangisidir ?

Futbol ilk olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru Türkiye’de oynanmaya başlanmıştır. Bu dönemler de İstanbul ve İzmir’de yaşayan İngiliz aileler futbolu ülkemizde bilinmesini ve yayılmasını sağlamıştır. Futbol önce İzmir Bornova’da sonra da İstanbul Kadıköy’de İngilizler arasında oynanmaya başlanmıştır.

Türkiye’ de Futbolun Başlangıcı

İngilizlerin futbolu yaymasıyla yavaş yavaş ülke genelinde öğrenilmeye başlanmıştır. Türkiye’de ilk futbol takımı yine İngilizler tarafından kurulmuştur. İlk lig yine bir İngiliz olan James Lafontaine tarafından sene 1904’de kurulmuştur. Türk gençleri arasında büyük bir ilgi görmesine karşın o dönemdeki rejim nedeniyle futbol oynamaya cesaret edilememiştir. O dönemde ki tutucu zihniyet ve uygulanan istibdat rejimi, gençlerin futbol oynamasına büyük bir handikap olmuştur.

İlk Türk Futbol Takımı

Bu yaptırımlar karşısında gözünü karartan Türk gençleri futbol oynamaktan uzak kalamamışlardır. Fuat Hüsnü ve yakın arkadaşı Reşat Danyal tarafından ilk Türk futbol takımı 1901 yılında kurulmuştur. Takıma İngilizce bir isim vermişlerdir ; Black Stocking (Siyah Çoraplılar)…

Bu futbol takımı ilk ve tek maçını 26 Ekim 1901 günü şimdi ki Fenerbahçe stadının bulunduğu yer olan Papazın Çayırı‘nda Kadıköy’lü Rumlara karşı oynamışlardır. Futbol bilgisinin az olması nedeniyle ilk ve tek maçlarını 5-1 lik skorla kaybetmişlerdir. Yasak olduğu için maçın oynandığı yere II.Sultan Abdülhamid‘in habercilerinden Ali Şamil’in hafiyeleri tarafından baskın yapılmıştır. Kaçabilenler kurtulmuş, kaçamayanlar cezalandırılmıştır. Takımın kurucularından olan Fuat Hüsnü babasının faytonuna atlayıp kaçmıştır. Diğer kurucu Reşat Danyal arkadaşı kadar şanslı olamayıp yakalanmıştır. Günlerce karakollarda kalan Reşat Danyal daha sonra sürgüne gönderilmiştir. Takımın diğer oyuncuları da çeşitli illere sürgün edilmiştir.
Bu nedenler ilk Türk futbol takımı olan Black Stocking, bir daha bir araya gelmemek üzere dağılmıştır. Bu ilk futbol takımının oyuncuları ; Fuat Hüsnü Kayacan,Reşat Danyal,Kemani Nuri,Fahri,Nureddin,Hafız Mehmet,Hafız Mustafa,Şevki Beyler ile sanatçı Osman Pehlivan’dır.

Kaynak: Cumhuriyet dönemi Türkiye ansiklopedisi

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın