Eve Çıkacak Öğrencilere Tavsiyeler

Yeni başlayan bir heyecan, ister öğrencilik olsun isterse bekar hayatı ilk kez eve çıkanlar geriye dönüp baktığında pek çok hata yaptığını anlarlar. Bu hataları yaşamamak için yaşayan birinden tavsiye almak ister misiniz? Ben 5 farklı şehirde tek başıma yaşadım, çoğunlukla eşyasız evlerde yaşadım. Bunların 3’ünde de tek başıma yaşadım.

Üniversitede Eve Çıkanlara Tavsiyeler

Öncelikle paranızın hesabını iyi yapın. Kira, ev giderleri, ev arkadaşları, günlük harcamalar, olmazsa olmazları bir kenara not alın. İşin içinden çıkabiliyor musunuz? Cevabınız hayırsa yolunuza ekstra bir ev arkadaşı ile devam edebileceğiniz gibi yurtta yada pansiyonda da kalabilirsiniz. Eğer bu giderlerin kısılabilir olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle denemekte fayda var.

Cesur olun ama körü körüne eve çıkmayın. Acele etmeyin ama çok yavaşta davranmayın. Ev ararken, evin cephesini, ısınma yöntemlerini, komşularını ve odalarını iyi gözlemleyin. Nemden, soğuktan, aşırı sıcaktan uzak evleri tercih edin. zaman içerisinde bunların hepsi pişmanlık olarak size geri dönüş yapabilir.

Ev Arkadaşı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

O çok güvendiğiniz kankanız aslında tanıdığını kişi değil! Bunun istisnası yoktur, ya çok pis çıkar, ya çok temiz, yada delidir biraz ama asla göründüğü kişi değildir. Kuralları baştan koyun! Eğer evi siz bulduysanız o kişinin eve ikinci olarak geldiğini kabul etmesi şarttır. Aksi takdirde ilk kavgada kendinizi kapının önünde bulabilirsiniz. Eğer yemek evde yapılacaksa (ki genelde bu durum bu şekilde olmaz) planınızı iyi yapın ve harfi harfine uyulduğuna emine olun.

Yeni Eve Çıkarken Alınacaklar

  1. Yatacak bir yatak
  2. Temizlik eşyaları
  3. Halı, kilim
  4. Bezden bile olsa dolap
  5. Kap, kacak
  6. Isınmak için kalorifer yada sobanız yoksa ısıtıcı

Yukarıda saydığım eşyalar çok elzemdir olmazsa bir düzen oluşturmaz. Pis eve adımınızı atmayın temizlik alışkanlığınız yoksa bile ilk girdiğiniz evde köşe bucak bir temizlik yapın.

3 Kişi Eve Çıkmak

Bu sorunlu bir durumdur. Ben üç kişi çok rahat yaşadığımı hatırlıyorum ama her üç kişilik maceranın sonu mutlu bitmeyecektir. Çoğunlukla oturmuş karaktere sahip olamayan ev arkadaşlıklarında bu durum sorun oluşturabiliyor. Ev arkadaşlıklarında aşırı samimiyet kısa sürede sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Hele bu tek rakamlı arkadaşlıklarda daha da önem kazanır. O sebepten kurallarınızı baştan koyun. Mümkünse herkesin bir odası olsun ve diğerleri asla bu odaya karışmasın.

Öğrenci Evine Gerekli Eşyalar

Öğrenci evi olsun yada olmasın tüm bekar evlerinde yukarıda saydığımız 6 ihtiyaç son derece önemlidir. Bunun dışında ihtiyaçlarınızı siz kendiniz belirlerseniz. Olmazsa olmazınız laptopsa bir masa alabilir yada ders çalışmak için bir çalışma lambası alabilirsiniz. Aslına bakarsanız çekyatta son derece önemlidir. Günlük hayatta oturur misafirinizi de onun üzerinde ağırlayabilirsiniz.

Eşyasız Eve Çıkmak

İkinci el eşya satan yerlerden rahatlıkla eşya temin edebiliyorsanız eşyasız eve çıkın. Eğer temin konusunda sorun yaşayacaksanız kesinlikle eşyalı evleri zorlayın. Süre de önemlidir tabi ki dört sene boyunca evde yaşayacaksanız eşyalı evlerin kiraları pahalı olacağı için eşyasız arayışına girebilirsiniz. Ev sahibinizle de masaya koyduğunuz kurallarınız olsun tabi ki özellikle bu kuralları detaylı bir şekilde uygulamaya devam edin.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın